23 sierpnia 2011 16:43

K2 zdobyty!

Gerlinde Kaltenbrunner została pierwszą kobietą, która zdobyła Koronę Himalajów nie korzystając z butli tlenowych.

Oprócz niej na wierzchołku „Góry Gór” stanęli: Wasilij Piwcow i Maxut Żumajew z Kazachstanu oraz nasz Darek Załuski. Jako pierwsza dotarła do szczytu Gerlinde w towarzystwie Piwcowa. Była wtedy godzina 18.18 (14.18 czasu środkowo-europejskiego). Wkrótce po nich dołączyli Żumajew i Załuski.


Gerlinde Kaltenbrunner podczas tegorocznej wyprawy na K2
(fot. Dariusz Załuski)

22 sierpnia zespół przetorował i zaporęczował część drogi powyżej obozu IV (7950 m), prowadzącą tzw. Kuluarem Japońskim. Po wykonaniu tej pracy czwórka wspinaczy postanowiła założyć biwak pod niewielkim serakiem na wysokości ok. 8300 m.


Miejsce biwaku zespołu w Japońskim Kuluarze (fot. Ralf Dujmovits)

Po mroźnej nocy, 23 sierpnia opuścili swój malutki namiot o godz. 1.30 czasu lokalnego. Jednak już wkrótce musieli do niego powrócić. Zawilgocone długim wysiłkiem buty zamarzły i wspinaczom groziło odmrożenie. Po rozgrzaniu butów i wzejściu słońca, o godz. 7.30 wznowili wspinaczkę. Dzień wstał piękny, bezwietrzny i bezchmurny, co wkrótce przełożyło się na tempo podejścia.

Gerlinde zgłosiła się przez radio o godz. 11.30 czasu lokalnego (o 7.30 naszego czasu). Zespół był wtedy na wysokości 8400 m.W 3 godziny później Ralf Dujmovits donosił z bazy, że wspinacze wspinają się ukośną rampą w lewo i są bliscy osiągnięcia grani szczytowej. Jednak śnieg jest głęboki i posuwają się bardzo wolno.

W pewnym momencie Ralf zaobserwował nawet, że trójka wspinaczy porusza się w różnych kierunkach, prawdopodobnie usiłując znaleźć partie lepszego śniegu. O godz. 16 pierwsi z nich byli widziani już na grani szczytowej.


Wspinacze w rampie prowadzącej na grań szczytową
(fot. Ralf Dujmovits)

O godz. 18.18 radosna wiadomość – szczyt zdobyty! Gerlinde Kaltenbrunner skompletowała upragnioną Koronę Himalajów, dokonując tego w stylu nieosiągalnym dla poprzedniczek, a także dla wielu mężczyzn.

Darek Załuski został dziewiątym polskim alpinistą, który stanął na K2 (8611 m). Przed nim dokonali tego: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski, Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż w 1986 roku, oraz Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik w 10 lat później.


Darek Załuski (fot. himountain.pl)

Przed wspinaczami teraz ciężka droga powrotna ze szczytu, częściowo w ciemności. Kolejny biwak niewykluczony. Trzymajmy kciuki za szczęśliwe zejście do bazy!

Janusz Kurczab

Źródła: kazpatriot.kz, gerlinde-kaltenbrunner.at
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    K2 zdobyty! [8]
    Gratuluję Darku! ...życzenia się spełniają :-)

    23-08-2011
    didi