7 lipca 2011 10:00

Wojciech Kozub zginął w Alpach

Wczoraj, 6 lipca, w lawinie kamiennej na Mont Blanc poniósł śmierć Wojciech Kozub, wybitny wspinacz, instruktor i przewodnik tatrzański.

Wojciech Kozub
Wojciech Kozub

Wojtek wraz trójką innych wspinaczy schodził drogą normalną z Mont Blanc. Ich celem było schronisko Tete Rousse (3167 m). Niestety około godziny 11 w fatalnym Grand Couloir* (Couloir du Gouter) runęła kamienna lawina. Wojtek zginął na miejscu.

Wojtek od najmłodszych lat był związany z górami. Miał 30 lat. Był członkiem KW Kraków, instruktorem wspinaczki sportowej, przewodnikiem tatrzańskim z AKPT Kraków. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt przejść górskich, tak letnich, jak i zimowych. Działał w Karakorum, Hindukuszu, Pamirze, Pamiro-Ałaju, Himalajach, Kaukazie, Alpach i Tatrach. Był wybitnym i jednym z najbardziej wyróżniających się wspinaczy górskich młodego pokolenia.

Relację ze swoich wypraw i wspinaczek publikował w magazynach (m.in. „Góry”, „Globtroter”, „Taternik”’, „W Górach”) oraz na portalach internetowych, w tym na wspinanie.pl. Był również częstym gościem festiwali górskich – swoje prelekcje miał na Krakowskim Festiwalu Górskim oraz Kolosach. Z zdobycie dziewiczego, zachodniego wierzchołka Honboro został nagrodzony Kolosem w 2007 roku.

Ostatnio Wojtek rozpoczął kurs instruktora wspinaczki wysokogórskiej. Był również zaangażowany w projekt Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, jednak w związku z założeniem rodziny i narodzinami dziecka zamierzał ograniczyć wyprawy w góry wysokie.

Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom.

Redakcja

Tadeusz "Mazeno" Dzięgielewski w imieniu Rodziny bardzo dziękuje za wszelkie słowa wsparcia i kondolencje.


Grand Couloir* to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze normalnej na Mont Blanc. Rocznie przez Grand Couloir przechodzi ok. 30-40 tys. osób. Średnio dochodzi tam do prawie 14 wypadków rocznie, w tym ok. 3 śmiertelnych. Rozważa się wybudowanie w tym miejscu kładki, która miałby uchronić wspinaczy przed skutkami niezwykle częstych tam lawin kamiennych.


(fot. fondation-petzl.org)


Trawers Grand Couloir (fot. fondation-petzl.org)
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Wojciech Kozub - ['] [144]
  K.... oby nie była to powtórka z czarnego sezonu z…

  7-07-2011
  pokor

  wojtek kozub [18]
  edit: serdecznie dziekuje wszystkim za liczne kontakty i oferowana pomoc.…

  7-07-2011
  mazeno