7 czerwca 2011 08:01

Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich (Mariusz Zaruski)

Mimo, że pogoda za oknem nastraja raczej do letnich aktywności i tatrzański sezon skitourowy większość miłośników już zamknęła, chcielibyśmy zainteresować intrygującym reprintem. Mowa o “Przewodniku po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich” z 1931 roku autorstwa postaci legendarnej, czyli generała Mariusza Zaruskiego.

Przewodnik po terenach narciarskich Zakopanego i Tatr Polskich (Mariusz Zaruski)

Zaruski był wielkim propagatorem Tatr i Zakopanego, inicjatorem powstania TOPR-u i jego pierwszym Naczelnikiem. Miał też klarowną wizję w jakim kierunku powinna iść narciarska turystyka zimowa, czyli dzisiejszy skitouring:

“Uważam za właściwe dodać tu słów kilka wytłumaczenia stanowiska swego względem narciarstwa, taternictwa i jego ideologii. Powierzchownie bowiem sadząc, mógłby ktoś na podstawie “Przewodnika” wysnuć mylny sąd o moich intencjach, iż idzie mi wyłącznie o wskazanie terenów, na których sport narciarski można uprawiać. Byłoby to sprzeczne z ideologią tatrzańską, pod której kątem oceniałem dotychczas sprawy taternictwa, turystyki górskiej i narciarstwa. Oddając “Przewodnik” do użytku szerokich kół narciarzy, przybywających do Zakopanego, składam właśnie dowód, że nie zmieniłem stanowiska: ażeby narciarstwo “sportowo” uprawiać, nie trzeba terenu Pięciu Stawów ani Rakonia – wystarczy Gładkie lub Kalatówki. Mojem zaś pragnieniem jest wskazać rzeszom narciarzy bez różnicy ich narciarskiego wyznania, iż poza Kalatówkami są obszary tatrzańskie, które zwiedzić warto.”

[Mariusz Zaruski z przedmowy do przewodnika]

A zatem w przewodniku znajdziemy zarówno opisy wycieczek bliskich np. na Antołówkę, czy Kotelnicę, jak i klasyczne zimowe tury, np. przez Zawrat do Morskiego Oko lub na Przełęcz Pyszniańską i Kamienistą.

Zaruski w przewodniku zamieścił dość obszerną część poradnikową, z której wystarczy zacytować fragment dotyczący nart:

“Narty niezbyt długie, normalne, z więźbą rzemienną ogólnego typu Huitfelda. Najlepsze są narty z hikory lub jesionu górskiego. Drzewo powinno być bez sęków i mieć słoje, biegnące do podłużnej osi narty. […] Narty należy przechowywać w chłodnem miejscu. Nigdy nie suszyć koło pieca. Na 10 minut przed założeniem nart wynieść je nazewnątrz budynku.”

Reprint przewodnika jest dostępny w naszej księgarni.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum