21 czerwca 2011 12:54

Kto zostanie Mistrzem Polski Juniorów?

Jeszcze nie opadły emocje i magnezjowy kurz po pucharowych zawodach juniorów w Bielsku- Białej, a już za kilka dni naszych juniorów czeka najważniejsza impreza w roku, czyli Mistrzostwa Polski.

W tym roku zawody rozegrane zostaną w dniach 25-26 czerwca na ścianie lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i będą pewną odmianą – przynajmniej z dwóch względów.


Ściana lubelskiego UP, to tu zmierzą się najlepsi juniorzy
(fot. arch. Skarpa Lublin)

Pierwszy to taki, że z juniorskiej rywalizacji została wyłączona najstarsza grupa, czyli młodzieżowcy, którzy obecnie startują razem z seniorami. Drugą jest sama lokalizacja, ponieważ od kilku sezonów trofea Mistrzostw Polski Juniorów przyznawano na ścianie tarnowskiego TOSiR-u, a jedyne nie-tarnowskie zawody w ostatnich latach to Gdańsk w 2004 roku oraz Wrocław w 2003 i 2007 roku.

Wielu zawodników przewinęło się przez te wszystkie lata przez podium juniorskich Mistrzostw. Dla jednych zdobycie tytułu Mistrza stało się ukoronowaniem zawodniczej kariery, dla innych doskonałym punktem wyjścia do seniorskich zawodów. O tym, jak potoczyły się losy naszych juniorskich Mistrzów Polski można napisać długi artykuł i przeprowadzić niejeden ciekawy wywiad. Jednak w tym miejscu chciałbym jedynie przypomnieć kilka najważniejszych wydarzeń i kluczowych postaci, a wnikliwym czytelnikom pozostawiam resztę :)

A więc tym, co łączy lubelskie zawody z imprezą na gdańskiej starówce w roku 2004 jest osoba Konrada Ociepki (KS Korona Kraków), który wtedy (drugi rok z rzędu) wywalczył tytuł Mistrza Polski. Właśnie Konrad pojawi się w Lublinie w odpowiedzialnej roli układacza dróg dla młodszych zawodników.

A jeśli jesteśmy już w 2004 roku, spójrzmy z ciekawości na wyniki. Tutaj na podium inni bohaterowie skalnych i zawodniczych newsów – Agata Wiśniewska (KW Toruń), Mateusz Haładaj (AKG Łódź) czy Kuba Jodłowski (UKA Warszawa). To właśnie Kuba, podobnie jak Marta Lenartowicz zostali bohaterami juniorskich mistrzostw rok później, zgarniając całą pulę. Oboje zdobyli którzy w swoich kategoriach zdobyli mistrzowski tytuł w obu konkurencjach – dziś (prawie!) niemożliwe do zrealizowania, wtedy czasy specjalizacji jeszcze nie nadeszły…


Marta Lenartowicz w Gdańsku, 2004 rok
(fot. Grzegorz Gajaszek)

W następnych latach na najwyższych stopniach podium “prowadzenia” stają m.in. zawodniczki lubelskiej Skarpy Monika Prokopiuk, Gosia Rudzińska, a także Mateusz Łazor z Dzierżoniowa i Marek Matys z Sopotu. Kolejną podwójną Mistrzynią Polski zostaje Paulina Guz (również Skarpa). Na podium obu konkurencji (w tym najwyższym w czasówkach) staje także aktualny reprezentant Polski, Jędrzej Komosiński. Dwukrotnie Mistrzem Polski we wspinaniu na czas zostaje Mateusz Puzoń (Skarpa), a w prowadzeniu tytuł Mistrza dwa razy przypada w udziale Mateuszowi Baranowi z KW Nowy Sącz. Wśród Mistrzów Polski z ostatnich dwóch lat pojawiają się Kamil Ferenc i Klaudia Buczek.

Wspinaczkowa historia szybko się toczy, a archiwalne wyniki zawodów roją się od ciekawych rozstrzygnięć i mniej lub bardziej znanych nazwisk. Kogo dopiszemy do długiej listy Mistrzów w Lublinie? Jak dotąd w obu kategoriach zgłosiło się około 40 osób, w tym prawie cała juniorska czołówka. Niestety zawody zbiegły się w czasie z długim weekendem, ale w końcu w skały można jechać zawsze, a Mistrzostwa Polski są przecież tylko raz ;) W obu konkurencjach na podium staną w sumie 24 osoby.

Szykuje się więc ciekawa impreza, patrząc chociażby na wyniki ostatnich zawodów w Bielsku-Białej. Na ścianie Centrum Sportów Górskich wygrał m. in. Krzysiek Szalacha (KW Rzeszów), kolejnym silnym juniorem jest przecież Alex Raczyński (AKG Łódź).

Wśród juniorek szykuje się starcie aktualnej Mistrzyni, Patrycji Gawlas (KW Jastrzębie), Oli Rudzińskiej (Skarpa Lublin) i Mistrzyni juniorek młodszych sprzed roku, Kasi Ekwińskiej (KW Toruń). W juniorach młodszych będzie również ciekawie. Wystąpią chociażby Adrian Chmiała i Piotrek Schab, juniorzy znani z rewelacyjnych przejść skalnych. Natomiast nie wydaje się, żeby ktoś mógł powstrzymać zawodników miejscowej Skarpy od obsadzenia podiumowych stopni w czasówkach.


Kasia Ekwińska (KW Toruń) i Alex Raczyński (AKG Łódź) na drogach finałowych (fot. Rafał Nowak/Magazyn Górski)

A kto zostanie czarnym koniem zawodów?

Na tych wszystkich, którzy jeszcze ten raz, przed wakacjami, zdecydują się zamienić weekend w skałach na czysto sportowe emocje – zapisy na lubelskie zawody są wciąż otwarte.

Zawody organizuje Polski Związek Alpinizmu, Lubelskie Centrum Wspinaczkowe “Ścianka”, klub Skarpa Lublin.

Sponsorem zawodów zostały firmy MILO oraz Lemonex.

Tomek Poznański
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum