24 czerwca 2011 15:09

Dave MacLeod uklasycznia The Long Hope Route na Orkadach

41 lat. Tyle musiała czekać The Long Hope Route, sztandarowa droga najwyższego klifu Wielkiej Brytanii St John’s Head, na wyspie Hoy wchodzącej w skład archipelagu Orkady u wybrzeży Szkocji. Dokonał tego nie kto inny jak znany z podobnych realizacji Szkot Dave MacLeod.

Droga została wytyczona w 1970 roku przez brytyjski zespół Ed Drummond i Oliver Hill. Oferowała w większości hakowe trudności, a pokonanie 23 wyciągów zajęło 7 dni wspinaczki. W 1997 roku linię powtórzył zespół John Arran i Dave Turnbull. John i Dave przeszli drogę klasycznie, ale wytyczyli nowe warianty, którymi ominęli główne trudności na oryginalnej linii.  
Klasyczna wersja zaproponowana przez Arrana i Turnbulla również miała 23 wyciągi i wycenę E7 6c. Przejście całości zajęło im 4 dni w dwóch turach (ostatnie cztery wyciągi zrobili po krótkiej przerwie).

Dwa lata temu drogą zainteresował się MacLeod i spędził na niej trochę czasu patentując na kluczowym headwallu, którego trudności oszacował wówczas na 8b/8b+. Trudności drogi występują na samym jej końcu, poprzedzone 400 metrami wcale niełatwej ściany i Dave’owi nie udało się wtedy przejść klasycznie całej linii.


Dave podczas pracy nad uklasycznieniem "The Long Hope Route" (fot. arch. Dave MacLeod)

Tydzień temu MacLeod powrócił na The Long Hope Route. Jego celem było przejście drogi w ciągu jednego dnia w 8 długich wyciągach (60/70 metrów), wszystko na naturalnej asekuracji i bez wcześniejszego osadzania przelotów. Po przeczekaniu złej pogody, Dave wszedł w ścianę z partnerującym mu Andy Turnerem i przeszedł klasycznie całą drogę. Na swoim blogu wyznał m.in.

(…) Większość najtrudniejszych wielowyciągówek o wycenie 8b i trudniejszych jest ubezpieczona spitami lub posiada do przejścia osadzoną asekurację z haków. Moim pomysłem było przejść tą bardzo trudną, długą drogę z minimum asekuracji. Droga jest przy tym krucha, bardzo powietrzna i trudna do przejścia w ciągu jednego dnia (…)

Przy okazji warto wspomnieć, że klasyczne przejście The Long Hope Route zostało udokumentowane pięknymi zdjęciami Łukasza Warzechy, który nie pierwszy raz towarzyszył już MacLeodowi w jego realizacjach.

Wilan

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Mocarz MacLeod [3]
    8b+ na wlasnej, na koncu 500m drogi... ma chlop moc…

    24-06-2011
    ptica