17 czerwca 2011 09:21

Alex Honnold free solo na The Phoenix 5.13a

Alex Honnold znowu o sobie przypomniał w konkurencji, w której czuje się, jak ryba w wodzie, czyli free solo. 13 czerwca przeszedł w tym stylu pierwszą na świecie drogę o wycenie 5.13 (Ray Jardine, 1977 rok) – słynną The Phoenix 5.13a w Yosemite National Park.


"The Phoenix" w całej krasie – widok z dolnego stanowiska
(fot. zamieszczone przez użytkownika “drewsky” na forum supertopo.com)

Dzień później przesolował w Yosemite drogę Chouinard-Herbert (V 5.11+, 15 wyciągów) na Sentinel Rock. Materiał filmowy nakręcony podczas tego przejścia ma się znaleźć w przygotowywanym filmie dokumentalnym o roboczym tytule 60 Minutes. O przejściu tej drogi Alex mówi:

To była zwariowana rzecz. Wszędzie kamery, mikrofony itp. Ale nie byłem wspomagany przez nikogo na drodze z wyjątkiem sytuacji, gdy ktoś przyniósł moje buty podejściowe na szczyt.

Przejście The Phoenix zajęło Alexowi osiem minut, a Chouinard-Herbert dwie godziny, ale nie było to wspinanie w ciągu, ponieważ ciągle musiał robić przerwy czekając na filmowców i transport sprzętu do gór. Honnold przed przejściem obu dróg spędził dwa dni na patentowaniu The Phoenix i dwa razy w tym sezonie przeszedł drogę Chouinard-Herbert.

***

News przygotowany na podstawie relacji Amandy Fox ze strony www.climbing.com.

Wilan
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Honnold [11]
    Chouinarda robiłem dwa lata temu. Jest to długa droga o…

    18-06-2011
    Micaj