25 maja 2011 10:20

Nowa droga na Mt. Hunter – The Cartwright Connection

Brytyjczycy Matt Helliker i Jon Bracey są autorami nowej drogi na Mount Hunter (4442 m) na Alasce. W sześciodniowej wspinaczce, w drugiej połowie maja wytyczyli na imponującym 1400-metrowym Moonflower Buttress – The Cartwright Connection. Na dzień dzisiejszy poza informacją, że droga biegnie terenem na lewo od filara, brak jeszcze technicznych szczegółów przejścia.


Wspinaczka na “The Cartwright Connection” (fot. Jon Bracey)

W pierwszym dniu wspinania urobili 10 wyciągów, następnie wrócili do bazy, gdzie oczekiwali na lepszą pogodę. Po powrocie w ścianę spędzili w niej cztery dni, podczas których wspinali się bardzo stromym terenem obfitującym w przewieszone grzyby śnieżne, pokryte cienkim lodem płyty, kruszyznę i wyciągi przewieszonego lodu.

Pod koniec czwartego dnia połączyli się z Moonflower Route tuż pod znanym wyciągiem nazywanym The Vision. Tutaj unieruchomiła ich na cały dzień w burza. Późnym wieczorem, mając na uwadze małe zapasy prowiantu, postanowili kontynuować wspinaczkę. Od tego miejsca do szczytu filara dzieliło ich jeszcze około 500 metrów (13 wyciągów) wymagającego terenu.


Matt Helliker na wyciągu “Vision” (fot. Jon Bracey)

Zdaniem Hellikera wspinaczka była bardzo ciężka, niebezpieczna i przerażająca, ale jednocześnie piękna. Ostatni 36-godzinny atak już na samym Moonflower Buttress i następujące po nim 38 zjazdów do podstawy ściany były dla nich przeżyciem, jakiego do tej pory nie zaznali.

Droga została nazwana The Cartwright Connection ku pamięci ich nieżyjącego już dobrego przyjaciela Julesa Cartwrighta, który był inicjatorem poprowadzenia drogi w tej części ściany.

Brytyjczycy (na co dzień rezydenci Chamonix, gdzie pracują jako przewodnicy) w ramach treningu pod koniec kwietnia przeszli na żywca w zaledwie godzinę i 42 minuty Swiss Route (TD-, 800 m) na północnej ścianie Les Courtes, po czym zeszli północno-wschodnią ścianą do pozostawionych u podstawy ściany nart.

Wilan

Źródła: moonflower-expedition-blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum