20 maja 2011 12:13

Nina Caprez znów na wielkiej ścianie – tym razem Délicatessen 8b

Raz krótkie sportowe drogi, innym razem wspinanie wielowyciągowe. Taką małą wspinaczkową “przeplatankę” stosuje z powodzeniem od kilku lat Szwajcarka Nina Caprez. Jeszcze niedawno prowadziła w Olianie swoją pierwszą 8c, Fish eye (w tym samym czasie jej chłopak Cédric Lachat świętował sukces na Papichulo 9a+), tymczasem dwa pierwsze tygodnie maja spędziła już na wielkiej ścianie, na Korsyce.


Ściana, którą biegnie "Délicatessen" 8b (fot. Stefan Schlumpf)

18 maja Szwajcarka poprowadziła (pierwsze przejście kobiece) w zespole z Lachatem 150-metrową Délicatessen 8b*, wytyczoną przez Arnaud Petita na Bavelli. Całość składa się z pięciu przepięknych, granitowych wyciągów: już na samym starcie mamy najtrudniejszą, techniczną długość 8b, potem dwie bardziej siłowe partie w trudnościach 7c i 7c+, płytowy odcinek 8a z boulderowym cruxem w okolicach 7B i na koniec 6c.


Nina na "Délicatessen" 8b (fot. Stefan Schlumpf)

Przed wyjazdem na Korsykę Caprez zahaczyła jeszcze o Verdon, gdzie wspięła się na 60-metrową, wybitnie wytrzymałościową linię o nazwie Tom et je ris 8b+, wytyczoną w 2003 roku temu przez Bruno Clement.


Jeszcze jedno ujęcie"Délicatessen" 8b (fot. Stefan Schlumpf)

*Délicatessen to już któraś z kolei wielkościanowa zdobycz młodej Szwajcarki. W 2009 roku pokonała 150-metrową Ultime Démence 8a+ w Verdon, a rok później przeszła dwie następne wielkie drogi, 400-metrowy sardyński klasyk Hotel Supramonte 8b w wąwozie Gorropu  i 250-metrową Ali Babę 8a+ na ścianie Paroi Derobée.

Brunka

Źródła: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    wielka ściana [18]
    Jak wielka musi być ściana żeby była "wielką ścianą"? Szczepan

    20-05-2011
    szczepan2