22 kwietnia 2011 09:04

Ueli Steck zdetronizowany – nowy rekord na Eigerze

Gdy kota nie ma w domu, myszy harcują. Kotem w tej sytuacji jest Ueli Steck a myszą, i to całkiem szybką, Dani Arnold, młody szwajcarski przewodnik, który od 20 kwietnia dzierży rekord prędkości w przejściu północnej ściany Eigeru. Rekord należący od 2008 roku do Stecka, który przeszedł wtedy ścianę w kosmicznym czasie 2h 47 min 33 sec.


Dani Arnold podczas przejścia północnej ściany Eigeru – zdjęcie zrobione dzień po rekordowym przejściu
(fot. Thomas Ulrich/visualimpact.ch)

Nowy rekord Arnolda, który wspinał się Drogą Klasyczną, wynosi obecnie 2h i 28 min i jest prawie 20 minut (!) lepszy od poprzedniego. Co do samego przejścia młody Szwajcar miał w ścianie wyjątkowo dobre warunki i liczne ślady po zespołach, które pokonywały drogę wcześniej, a nawet tego samego dnia (tylko podczas rekordowej wspinaczki musiał wyprzedzić kilkanaście innych zespołów). Podczas swojego przejścia Dani dwukrotnie przyzaerował (w odróżnieniu od Stecka, który drogę przeszedł “czysto”) na Trawersie Hinterstoisera i w Rysach Wyjściowych. Korzystał też w dolnej części z wariantu letniego, a nie jak Steck z zimowego, który swojego przejścia dokonał zimą.


Dani Arnold na szczycie Eigeru
(fot. Thomas Ulrich/visualimpact.ch)

Dani Arnold, choć nie tak znany jak Steck, nie jest wspinaczem znikąd. Ma na swoim koncie między innymi pierwsze zimowe wejście na Torre Egger w Patagonii w zespole z Stephanem Siegristem i Thomasem Senfem, pokonuje też OS drogi o trudnościach do M10 WI6 (Flying Circus). Co ciekawe, choć Arnold miał na swoim koncie już przejścia północnej ściany Eigeru, to nigdy wcześniej, aż do pobicia rekordu Stecka dwa dni temu, nie przeszedł tej ściany bez asekuracji.

Przebywający obecnie w Himalajach Ueli Steck (który dokonał tam niewiarygodnie szybkiego przejścia na Shisha Pangma) zapewne już się dowiedział, że został zdetronizowany w swojej koronnej konkurencji. Wypada czekać, co zrobi po powrocie do domu. A z taką formą, jaką pokazał na Shisha Pangma na pewno może wiele.

Wilan

Źródła: Alpinist
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    od razu "zdetronizowany" [7]
    Nie przesadzałbym z tym "zdetronizowany". "młody Szwajcar miał w ścianie…

    22-04-2011
    chmiello