20 kwietnia 2011 09:03

Herve Barmasse wytycza samotnie drogę na Matterhornie

Włoski alpinista Herve Barmasse znów dał o sobie znać i wytyczył w solowej wspinaczce nową drogę na swojej ulubionej górze Matterhornie (4478 m).

Tym razem za swój cel Herve wybrał jeden z wybitnych wierzchołków kulminujących w grani Furggen – Picco Muzio (4235 m). Droga w dolnej części ściany biegnie na przestrzeni 500 metrów śnieżno-lodowym żlebem, po czym wchodzi w południową ścianę Picco Muzzio. To właśnie ta licząca 700 metrów pionowa i wywieszająca się skalna ściana stanowiła o właściwych trudnościach nowej drogi.


Trójkątny wierzchołek Picco Muzzio kulminujący w grani
Furggen i górujący ponad nim główny wierzchołek Matterhornu
(fot. Herve Barmasse)

W czasie pięciu spędzonych samotnie w ścianie dni Herve musiał zmagać się nie tylko z fatalną, kruchą skałą, ale także silnym, porywistym wiatrem dochodzącym do 60 km/h. Na szczycie stanął 8 kwietnia, dokładając do zestawu dróg na Matterhornie swoją trzecią nową linię – przypomnijmy, że w zeszłym sezonie Herve wraz z ojcem wytyczył nową drogę na południowej ścianie, Couloir Barmasse.

Po zejściu ze szczytu Barmasse powiedział:

Kiedy udało mi się dojść na Picco Muzio, wszystkie złe myśli na temat niepowodzenia i strach przed spadającymi kamieniami zniknęły. Miałem świadomość, że właśnie wydarzyło się coś bardzo ważnego, ale większą radość sprawiał mi fakt, że nie musiałem już wspinać się po tej kruchej skale.


Herve w akcji na swojej nowe drodze na południowej ścianie Picco Muzzio (fot. Damiano Levati)

Zapytany o wycenę, Herve odpowiedział, że wycena jakiejkolwiek drogi na Matterhornie nie sprowadza się tylko do suchej cyfry, gdyż na tej górze główną trudnością jest złej jakości skała. Sięgając do każdego kolejnego chwytu zadaje się sobie pytanie, czy zostanie on na miejscu czy w twojej dłoni. Wycenianie drogi na podstawie solowej wspinaczki jest trudne, ponieważ ma się ze sobą dużo więcej sprzętu, jest się też bardziej zmęczonym, bo trzeba każdy wyciąg robić dwa razy. Gdyby jednak brać pod uwagę wyłącznie odczucia technicznych trudności, zdaniem Herve droga miałaby wycenę 6c/A2.

Wejście Włocha na Matterhorn jest częścią projektu The North Face – Exploring The Alps, którego głównym założeniem jest wyznaczenie trzech nowych dróg wspinaczkowych na wybitnych szczytach Alp.

Wilan

Źródła: thenorthface.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum