20 kwietnia 2011 09:49

„First Round, First Minute” zrobiona! – czwarta 9b Chrisa Sharmy

Znów wielką klasę pokazał stary mistrz Chris Sharma. Spodziewaliśmy się go raczej pod Chilam Balamzresztą wspólnie z Ondrą, tymczasem po kilku latach bojów kończący 30-tkę Amerykanin zrobił wreszcie pierwsze, długo wyczekiwane przejście w Margalefie – First Round, First Minute 9b.


Chris Sharma i jego „First Round, First Minute” 9b
(fot. Pete O’Donovan)

***

O First Round, First Minute głośno było w zasadzie długo przed finalnym przejściem. Kilkunastometrowy (ok. 15 metrów, w tym 25-30 przechwytów) ekstrem po charakterystycznych mikro kaloryferkach, biegnący przewieszoną ścianą sektora Laboratory w Margalefie spędzał sen z powiek Amerykanina przez kilka dobrych lat.

Bardzo blisko zrobienia projektu Sharma był już w 2009 roku, spadł wtedy dosłownie z samego końca. Lotów z górnego kruksa, wycenianego na boulderowe 7B+, było ponoć kilkadziesiąt. Obsesja trwała. Były wspólne próby na drodze z przyjaciółmi, Danim Andradą i Davem Grahamem, były ekipy telewizyjne śledzące każdy przechwyt amerykańskiej gwiazdy, było otwieranie sąsiadujących linii w stopniu 9a/a+. Była też zupełnie niepotrzebnie rozdmuchana przez media sprawa z Finem Nalle Hukkataivalem, który chciał spróbować sił na First Round…, ale został grzecznie poproszony przez autora o to, żeby się z próbami wstrzymał (i tyle).

Poniżej zarejestrowane próby Chrisa na First Round, First Minute:

Zanim poznamy więcej szczegółów o przejściu, przypomnijmy pozostałe trzy wielkie drogi Chrisa Sharmy, jedną amerykańską i dwie rodem z Hiszpanii. W 2008 roku światło dziennie ujrzały: niesamowita, 70-metrowa Jumbo Love w Clark Mountain oraz Golpe de Estado w Siuranie, będąca prostowaniem Estado Critico 9a Ramoneta (jak na razie Golpe zdążył powtórzyć jedynie Adam Ondra). W 2009 roku Amerykanin dodał do kolekcji trzecią 9b, realizując Neanderthala w jaskini Santa Linya.

Brunka

Źródła: dailaojeda.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Były Miury [12]
    A tera evolvy ? tak sie mnie wydaje...

    26-04-2011
    Buła