13 kwietnia 2011 11:02

Adam Ondra dla “Climb for Life”

Sporo było ostatnio newsów o Adamie Ondrze. Bo przecież hiszpańska seria 8c+ OS, dwa razy 9b. Naprawdę trudno o lepsze wyniki w sportowym wspinaniu. I to właśnie przez pryzmat “cyfry” postrzegamy najczęściej tych najlepszych na świecie, nie zastanawiając się, co tak naprawdę sobą prezentują, jacy to są ludzie.

Wydawałoby się, że to właśnie przede wszystkim Ondra ma powody ku temu, żeby koncentrować się głównie (jeśli nie tylko) na wspinaniu. Na tak abstrakcyjny poziom, jaki prezentuje, trzeba przecież cholernie ciężko pracować. Można się w tym wspinaczkowym bycie po prostu gdzieś tam zagubić. Tymczasem Czech pokazał ostatnio piękny gest, przyłączając się do inicjatywy włoskiego wspinacza Pietro dal Pra “Climb for Life” (Włoch był partnerem Czecha podczas wspinaczki na Madagaskarze). Inicjatywy, która nakłania wspinaczy z całego świata do zrobienia czegoś dobrego dla innych, do zostania dawcą szpiku.


Petro dal Pra i Adam Ondra (fot. climbforlife.it)

Adam Ondra zdecydował się na taki bezinteresowny krok i został potencjalnym dawcą szpiku. Pokazał tym samym, że mimo młodego wieku (18 lat) jest nie tylko dojrzałym wspinaczem – o tym zresztą przekonujemy się właściwie non stop, ale również świadomym i otwartym na innych człowiekiem.

Adam o swojej decyzji:

Nie każdy ma takie szczęście jak ja, nie każdy ma wystarczająco dużo szczęścia by być zdrowym i móc po prostu wspinać się, cieszyć się każdym dniem bez poważnych problemów. Decyzja o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku była dla mnie oczywistym wyborem. Na świecie są przecież ludzie, którym mogę pomóc ocalić życie. Zadałem sobie pytanie, czy warto poświęcić jeden tydzień, żeby ktoś mógł żyć dłużej i szczęśliwiej. Operacja może być przecież w jakiś tam sposób niewygodna, może boleć, może wykluczyć mnie z codziennego życia co najmniej na tydzień, ale absolutnie warto to zrobić…

Więcej o inicjatywie na stronie: www.climbforlife.it

***

Przy okazji trzeba przypomnieć również o akcji na rzecz Pawła Wyrwy, który walczy z rakiem, walczy o powrót do zdrowia i normalnego życia. Nasze środowisko już wielokrotnie pokazało, że Paweł może liczyć na pomoc i solidarność wspinaczy.

Cały czas gorąco namawiamy do przekazania 1% podatku lub darowizny na wsparcie bardzo kosztownego procesu leczenia:

Darowizny i 1% można przekazywać:

FUNDACJA AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
KRS 0000270809
konto: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001 PNB Paribas Fortis Polska S.A

KONIECZNIE Z DOPISKIEM:
WYRWA 688

Brunka

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum