29 marca 2011 12:48

Pierwsza 9a w Chorwacji? Klemen Bečan eksploruje w rejonie Medveja

Do niedawna za najtrudniejszą drogę w Chorwacji uchodziła Malvazija w Dvigradzie. Z Malvaziją wiąże się zresztą ciekawa historia. Linia autorstwa Maurizio Zanolli pierwszego powtórzenia doczekała się dopiero po 21 latach! W grudniu ubiegłego roku przeszedł ją Amerykanin Cody Roth, przy okazji urywając kilka chwytów (obrywy zdarzały się zresztą już wcześniej). W konsekwencji wzrosła również wycena – pierwotnie Manolo wycenił drogę na 8b+, po obrywach stanęło na 8c+.

Tymczasem obok Malvaziji pojawił się Chorwacji kolejny sportowy ekstrem. Autorem jest Słoweniec, Klemen Bečan, świetnie znany chociażby z występów w Pucharze Świata, ale przede wszystkim ze swoich słoweńskich realizacji, w tym Privid 8c+ w rejonie Bohinjska bela (2007 rok). Co ciekawe, Klemen to kolejny obcokrajowiec na liście autorów najmocniejszych chorwackich dróg. Większość topowych propozycji w kraju, należy bowiem do wspinaczy spoza Chorwacji…

Klemen Bečan na nowej 9a w Chorwacji (fot. marulianus.hr)

Klemen Bečan na nowej 9a w Chorwacji (fot. marulianus.hr)

30-metrowa nowość Klemena pojawiła się w rejonie Medveja (tam zresztą znajdziemy również inną z topowych linii Bečana, Štrnoflc 8c). Swojej drogi Słoweniec jeszcze nie nazwał, ale zaproponował dla niej orientacyjną wycenę 9a – dodając, że może to być słabe 9a… Pytanie więc, czy Chorwaci doczekali się swojej pierwszej dziewiątki?


Linia drogi (fot. marulianus.hr)

Brunka

Źródła: planetmountain

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum