Kolosy 2010 rozdane

W dniach 11-13 marca 2011 po raz trzynasty odbyły się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. W ramach Spotkań po raz dwunasty wręczono również Nagrody Kolosy za najważniejsze dokonania eksploracyjno-podróżnicze za rok 2010.

Super Kolosem 2010 uhonorowano w tym roku Piotra Pustelnika, który jako trzeci Polak (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) i jednocześnie dwudziesty himalaista na świecie zdobył czternaście ośmiotysięczników. Piotr zamknął Koronę Himalajów wejściem na Annapurnę w kwietniu ubiegłego roku.


Od lewej: wręczający nagrodę Piotr Chmieliński i laureat
Piotr Pustelnik (fot. kolosy.pl)

W werdykcie czytamy:

Decyzja Kapituły jest wyrazem najwyższego uznania dla człowieka, który przez 20 lat wytrwale dążył do wytyczonego sobie celu, zachowując przy tym, w trakcie wypraw wysokogórskich, przykładną postawą etyczną.

W kategorii Alpinizm Kolosa 2010 zdobyło trzech wybitnych himalaistów Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards za pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum II (8036 m n.p.m.). Są oni pierwszymi wspinaczami w historii, którym udało się zdobyć zimą jeden z ośmiotysięczników w Karakorum. Co ciekawe, himalaiści zdobyli Gasherbruma na początku tego roku, czyżby więc Kolos za rok 2011 również został już rozstrzygnięty? :)

I jeszcze Wyróżnienie, które trafiło do Aleksandry Dzik. Ola jako pierwsza Polka weszła na wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego, dzięki czemu zdobyła kobiecy tytuł “Śnieżnej Pantery”.

Zgodnie z tradycją Kolosów wręczono również specjalną Nagrodę im. Andrzeja Zawady. W tym roku otrzymał ją Tomasz Kowalski na projekt zdobycia tytułu “Śnieżnej Pantery” w rekordowym czasie.

Więcej o Kolosach 2010 na stronie www.kolosy.pl.

Brunka

Źródła: kolosy.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kolosy 2010 rozdane [8]
    Kolos w kategorii alpinizm dla Moro, Urubko i Richardsa -…

    14-03-2011
    greg