28 marca 2011 15:59

Jeden dzień, dwie drogi – 8c+ OS i 9b RP. Wykonanie – Adam Ondra

Wszystko wskazuje na to, że 8c+ OS staje się powoli normą w wykonaniu Adama Ondry. Na razie doliczyliśmy się pięciu (lub sześciu) takich dróg. Po ostatniej Mind Control w Olianie, Czech przeszedł bez znajomości kolejną “ósemkę c+” w rejonie – tym razem równie szybko padła Blanquita, propozycja Chrisa Sharmy z ubiegłego roku. Zdaniem Czecha chyba najtrudniejsza ze wszystkich dotąd pokonanych onsajtem 8c+.

To jednak nie wszystko. Blanquita padła w zasadzie na deser… Mniej więcej godzinę wcześniej Adam zrealizował bowiem projekt Chrisa Sharmy o wdzięcznej nazwie Chaxi Raxi (Shaxi Raxi), proponując dla drogi wycenę 9b. W sumie rozpracowywanie pasażu trwało siedem dni, a sukces padł ostatniego dnia pobytu Adama w Hiszpanii. Linia liczy mniej więcej 40 metrów. Boulderowy crux znajduje się już po drugiej wpince (trudności ok. 8B+), potem następuje odcinek w trudnościach 9a/a+ z kilkoma “dobrymi” – jak twierdzi Ondra – restami.

W ubiegłym roku nad Chaxi Raxi pracował również sam pomysłodawca pasażu Chris Sharma. Poniżej film z prób na drodze:

Chaxi Raxi jest drugą 9b Adama w tym roku, a trzecią w ogóle. Prawie dokładnie rok temu Czech wspiął się na swoją pierwszą 9b, Golpe de estado Sharmy w Siuranie (pierwsze powtórzenie). W lutym tego roku zrobił autorskie przejście La Capella, również w Siuranie.

Brunka

Źródła: planetmountain

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum