8 marca 2011 10:00

Adam Ondra wyrównuje rekord OS Patxi Usobiagi

Adam Ondra podbija Hiszpanię i to w jakim stylu! W lutym poprowadził własną 9b w Siuranie – La Capella, a już w marcu sięgnął po rekordowe przejścia onsajtowe w Etxauri (rejon Nawarry). A dokładnie wyrównał rekord OS, należący od 2007 roku do Patxi Usobiagi. Bask poprowadził wówczas bez znajomości drogę Bizi euskaraz 8c+.* Teraz tą samą linię (i jeszcze kilka innych) od pierwszej przystawki zrobił Czech.


Adam na “La Capella” 9b (fot. novebi.ning.com)

Adam postanowił zrobić sobie taki mały onsajtowy maraton w Etxauri. Podczas dwóch dni przeszedł od pierwszej przystawki dwie 8c+, jedną 8c i jedną 8b+. Poza Bizi euskaraz pokonał tak samo wycenianą Kidetasunaren balio erantsia. Z kolei wspomniana 8c to Fuck the Police, a 8b+ to Tekken. Między wspinkami na 8c i 8b+ ponoć nie zdjął nawet butów…

To, że Adam Ondra jest świetnym onsajtowym wspinaczem wiadomo nie od dziś. Ma na koncie kilkanaście (!) “ósemek c” zrobionych bez znajomości. O 8c+ OS otarł się już w 2009 roku, prowadząc na Kalymnos drogę Gora Guta Gutarak wycenioną przez autora na 8c+ (wg Ondry raczej 8c), czy rok później we francuskim Puerrot Beach, gdzie wpiął się do łańcucha Home Sweet Home 8c/c+ (wg 18-latka również 8c).

Tym bardziej ciekawi, jak Adam odniesie się do poprowadzonych przez siebie “ósemek c+” w Etxauri… Na komentarz musimy chwilę poczekać.

*Bizi euskaraz jako pierwszy poprowadził w grudniu 2007 roku Patxi Usobiaga, wyznaczając jednocześnie nową granicę OS we wspinaniu sportowym. Pasaż przez kilka lat pozostawał otwartym projektem, a obił go Ekaitz Maiz.  

Brunka

Źródła: desnivel

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum