IV Alpin Sport Ski Tour Race – relacja
Pomimo zmiany daty i trudnych warunków atmosferyczno-śniegowych zaskakująco dużo skialpinistów zjawiło się w niedzielę, 16 stycznia w Tatrach.
Na starcie IV Alpin Sport Ski Tour Race stanęło ponad 150 zawodników. Byli wśród nich zawodnicy Pucharu Polski PZA, Pucharu Amatorów – Berghaus Cup i Pucharu Europy Środkowej, w tym liczne grono naszych sąsiadów „pretekarów” z Czech i Słowacji.
Ze względu na małą pokrywę śniegu, a w dolnych partiach jej zupełny brak, organizatorzy zawodów zdecydowali się na zmianę trasy. I tak zawodnicy zostali przetransportowani koleją linową (podziękowania dla PKL) na Kasprowy Wierch, skąd zjechali na nartach w rejon dawnych „gienkowych murów”, gdzie usytuowany był start zawodów.
Chwilę po starcie (fot. Rafał Ślęzak)
Z kotła Gąsienicowego wszyscy ruszyli na Przełęcz Liliowe, a stamtąd na Beskid, przed którym obowiązkowa była przepinka – zdjęcie nart, założenie raków. Z Beskidu zawodnicy zbiegali na Suchą Przełęcz i dalej już na nartach zjechali do Kotła Goryczkowego. Tam był następny punkt zmiany, w którym zawodnicy zakładali foki i rozpoczynali podejście w kierunku Kasprowego Wierchu.
Spod dzwonu na szczycie zaczynał się zjazd z powrotem w rejon „gienkowych murów”, a stąd kolejne podejście przez Lilowe, Beskid, Suchą Przełęcz do mety na Kasprowym. Całość liczyła ok. 1100 m przewyższenia i 7 km długości.
Podejście na Liliowe (fot. Monika Strojny)
Pierwszy na szczycie Kasprowego zameldował się Czech – Radek Groh (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team), niecałe 30 sekund za nim pojawił się Jozef Hlavco (SkiAlp Bobrovec). Ta mała różnica i minimalna kara dla Radka za nieregulaminową przepinkę spowodowała, że de facto zawody w kategorii seniorów wygrał drugi na mecie Słowak – Jozef Hlavco. Trzecie miejsce z półtoraminutową stratą do pierwszego zajął najlepszy polski zawodnik – Andrzej Bargiel (Dynafit, Mountain Hardware Team).
Wśród seniorek wygrała młoda Ania Figura (KS Kandahar) – to jej pierwszy sezon w kategorii seniorek, przed Klaudią Tasz (SNPTT 1906) i Lenką Hiklovą (HK Kamienna Chata) ze Słowacji.
Anna Figura – podejście na Beskid (fot. Monika Strojny)
W klasyfikacji Berhaus Cup najlepszy czas osiągnął Piotr Mędoń przed Markiem Killarskim (obaj KS Kandahar) i Zbyszkiem Orłowskim. Wśród kobiet amatorek pierwsza zameldowała się Słowaczka – Malachovska Zuzanna (Davorin SkiTrab), druga Agnieszka Solik (KS Kandahar), trzecia Zuzanna Sucova (www.skialpinizmus.sk).
Wybrane wyniki zawodów:
Open Meżczyźni:
1. Hlavco Jozef (Skialp Bobrovec) 0:59:36:56
2. Groh Radek (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team) 0:59:46:41
3. Bargiel Andrzej (DYNAFIT-Tatra Mountain HardWear Team) 1:01:02:08
4. Brzeski Tomasz (SNPTT 1907 Zakopane) 1:03:15:48
5. Stanejsky Michal (SAC Špindleruv Mlýn) 1:03:37:17
6. Zachwieja Szymon (GP GOPR) 1:03:39:67
7. Żebracki Jacek (GP GOPR) 1:04:09:42
8. Fejfar Ondrej (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team) 1:05:39:84
9. Danko Matus (Skialp Bobrovec) 1:06:43:50
10. Przystaś Jakub (SN PTT 1907) 1:07:22:12
Open Kobiety:
1. Figura Anna (KS Kandahar) 1:16:28:32
2. Tasz Klaudia (SNPTT 1907) 1:20:49:49
3. Hiklova Lenka (HK Kamenná chata) 1:21:44:93
4. Żyszkowska Justyna (TKN Tatra Mountain HardWear Team, DYNAFIT)1:25:08:93
5. Triznova Simona (Skialp Bobrovec) 1:26:57:55
6. Malachovska Zuzanna (Davorin Skitrab) 1:29:20:52
7. Nekvindová Jana (AKLVK ALPINE PRO SKI TRAB team) 1:34:40:95
8. Zwijacz-Kozica Ewelina (SN PTT 1907) 1:36:29:59
9. Solik Agnieszka (KS Kandahar) 1:38:22:28
10. Sucova Zuzana (www.skialpinizmus.sk) 1:40:40:21
Pełne wyniki na www.tatrateam.com.
***
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji zawodów dla:
- PKL S.A
- Bistro Smreki
- Tatra Trade
- Sylwii Krębuszewskiej – Piekarni Gałuszka z Żywca
- ekipy COS – pomiar czasu, z Markiem Nodzyńskim na czele
- Sławosza Smolenia i Mirka Cudzicha z Pracowni Reklamowej SYMPTOM
- Przemka Matuszyka
- Polskiego Związku Alpinizmu
- Tatrzańskiego Parku Narodowego
i dla naszych wiernych sponsorów: firmy Alpin Sport Zakopane – przedstawiciela marek: Mountain HardWear, Osprey, Lowa, Rockommended.
Ponadto dla firm:
- Ortovox
- Odlo
- Montrail
- Montana
- Enervit
- Marmot
- The North Face
- Zanier
- Craft
- Columbia
- Symptom
- Berghaus
- Viking
- Uvex
- Kompardell
- Hannah
- Polartec
- GORE-TEX
- Smith’s
- Olang
Szczególne podziękowania za pomoc i całokształt działań dla Jana Krzysztofa – Naczelnika TOPR, Grześka Bargiela, Ani Anusiak i Ani Chojnackiej, Mariusza Rogusa "Gienka" i pozostałych ratowników TOPR oraz dla wszystkich osób biorących udział w zabezpieczeniu i przygotowaniu zawodów.
Justyna Żyszkowska (Tatra Mountain HardWear Team, Dynafit, KNW PZA)
- VI Zawody Skitourowe o Puchar Polar Sportu zakończone rekordami
- VI Zawody Skitourowe o Puchar Polar Sportu
- VI Zawody Skitourowe o Puchar Polar Sportu
- XI Puchar Pilska – słoneczne zakosy
- IV Alpin Sport Ski Tour Race – relacja
- Alpin Sport Ski Tour Race – II edycja PP PZA i Berghaus Cup
- W strugach deszczu… wystartował sezon skialpinistyczny