22 stycznia 2011 15:52

Chan Tengri zimą

Trójka kazachskich alpinistów Ildar Gabassow, Wasilij Piwcow i Aleksander Sofrygin weszła 20 stycznia 2011 r. na Chan Tengri (6995 lub 7010 m), najwyższy szczy Kazachstanu, a drugi co do wysokości w Tien Szanie.

Chan Tengri od północy w zimie (fot. Maxut Żumajew/explorersweb.com)

Było to trzecie wejście zimowe na ten szczyt, jednak pierwsze w najzimniejszym miesiącu – styczniu. Pozostałe dwa miały miejsce w latach 1993 i 2002 na przełomie lutego i marca. Wejście Gabassowa, Piwcowa i Sofrygina odbyło się w pełnych zimowych warunkach. Zimowe warunki atmosferyczne w północnym Tien Szanie uważane są za trudniejsze od panujących w tym samym czasie w Karakorum.


Wyprawa CSKA w bazie (fot. Maxut Żumajew/explorersweb.com)

Wyprawa CSKA (Kazachskiego Wojskowego Klubu Sportowego), którą kierował znany himalaista Maxut Żumajew, przyleciała helikopterem do bazy pod północną ścianą Chan Tengri 8 stycznia. W okresie aklimatyzacji założono dwa obozy na drodze normalnej od północy. Mimo określenia “normalna”, droga ta w warunkach zimowych przedstawiała trudności 5B w skali rosyjskiej: teren mieszany, stromy żleb i narażona na wiatry końcowa grań od wys. 6700 m do wierzchołka.


Maxim Żumajew (fot. explorersweb.com)

Niestety Żumajew ciężko zachorował na ostre zapalenie płuc i musiał być ewakuowany z bazy. Gabassow, Piwcow i Sofrygin oraz Dmitrij Chonin wystartowali do końcowego ataku 16 stycznia. 18 stycznia założyli obóz III i spędzili w nim cały następny dzień przeczekując wichurę. Z grupy szturmowej wycofał się Chonin, natomiast pozostała trójka 20 stycznia o godz. 14.30 czasu lokalnego osiągnęła wierzchołek.

Janusz Kurczab

Źródła: explorersweb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum