24 grudnia 2010 09:34

Pierwsze wejście na Lunag II (6830 m)

Francuski zespół w składzie: Max Belleville, Mathieu Detrie, Mathieu Maynadier i Seb Ratel dokonał pierwszego wejścia na leżący w Nepalu przy granicy z Tybetem szczyt Lunag II (6830 m). Wspinaczka długą mikstową drogą nazwaną Close the Door (IV.5.5 1200 m), na południowo-wschodniej ścianie, zajęła Francuzom trzy dni (od 25 do 27 października).


Południowo-wschodnia ściana Lunag II (6830 m) z wrysowaną
linią drogi francuskiego zespołu (fot. JMC.crew)

Swój pobyt w Nepalu czwórka rozpoczęła od aklimatyzacyjnego wejścia na łatwy szczyt o wysokości około 5800 m. Następnie Francuzi podjęli próbę przejścia północnej ściany Jobo Lecoultre (6478 m). Po przejściu około 900 metrów ściany osiągnęli przedwierzchołek (6200 m), jednak nie byli w stanie kontynuować wspinaczki z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

24 października cała czwórka opuściła bazę i rozpoczęła podejście pod Lunag II. Wspinaczkę rozpoczęli po południu, zakładając pierwszy biwak w ścianie na wysokości około 5800 m. Następnego dnia osiągnęli wysokość 6200 m, przeczekując w ciągu dnia pod przewieszeniem okres największej operacji słońca dla zminimalizowania ryzyka uderzenia kamieniem lub lodem. Trzeciego dnia po początkowo dobrych warunkach lodowych doszli do fragmentu z niezwiązanym głębokim śniegiem, który znacząco spowolnił ich progres w ścianie.


Wspinaczka na "Close the Door" (IV.5.5 1200m)
(fot. JMC.crew)

Grań szczytową osiągnęli już po ciemku i po przejściu dwóch długości liny stanęli o godzinie 22 na wierzchołku. Biwak rozbili tuż poniżej wierzchołka po północnej stronie. Pierwotnie planowali ze szczytu kontynuować trawers do Lunag I, ale byli zbyt zmęczeni i rozpoczęli zejście osiągając po 22 zjazdach podstawę ściany.

Pierwsze zakończone sukcesem wejście w grupie Lunag należało do amerykańskiego zespołu David Gottlieb i Joe Puryear (ten drugi zginął tragicznie w tym roku), który zdobył Jobo Rinjang w 2009 roku. Ostatniej jesieni szwajcarsko-nepalski zespół dokonał pierwszego wejścia na Jobo Lecoultre (leżący na południowy-zachód od Lunag) i na  kolejny szczyt (5777 m) na południe od lodowca Lunag.

Wilan

Źródła: Climbing




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum