2 grudnia 2010 21:39

Nowa droga w paśmie Minja Konka

Mount Edgar (in. E Gongga, 6618 m) to jeden z wyższych szczytów pasma Minja Konka (in. Daxue Szan) w chińskiej prowincji Syczuan. Szczyt został zdobyty od południa przez wyprawę koreańską w 2001 roku i wejście to nie zostało powtórzone do jesieni 2010.

Potężną południowo-wschodnią ścianę szczytu rozpropagowała szeroko publikowana fotografia znanego japońskiego eksploratora Tamotsu Nakamury.


Południowo-wschodnia ściana Mt Edgar (6618 m)
(fot. Tamotsu Nakamura)

Mount Edgar cieszył się złą sławą od czasu tragedii w czerwcu 2009 roku, gdy dwójka amerykańskich wspinaczy Johnny Copp, Micah Dash i i filmujący ich Wade Johnson zginęli w lawinie podczas próby przejścia południowo-wschodniej ściany. Wcześniej, w maju tego samego roku, ścianę próbował zaatakować silny rosyjski zespół Aleksander Ruczkin i Michaił Michajłow, jednak trwająca dwa tygodnie permanentna niepogoda uniemożliwiła nawet obejrzenie ściany.

W listopadzie 2010 roku ściana padła łupem amerykańsko-szkockiej dwójki Kyle Dempster (USA) i Bruce Norman (UK). 8 listopada alpiniści założyli bazę wysuniętą na lodowcu u podnóża ściany, na wysokości 4100 m. 9 listopada przy słonecznej pogodzie przeszli ryzykowny lodowy kuluar podprowadzający pod górne, skalne partie ściany.


W niebezpiecznym kuluarze (fot. Bruce Normand)

To tu prawdopodobnie rozegrała się tragedia Amerykanów sprzed ponad roku. Po biwaku na wysokości 5500 m Dempster i Norman rozpoczęli wspinaczkę najbardziej stromymi partiami ściany. Przez pierwsze 300 m przeważał teren mieszany wymagający techniki drytoolingu o trudnościach M6, wyżej wspinaczka miała charakter czysto lodowy (WI5). Tego dnia dotarli do wysokość 6000 m i spędzili biwak na siedząco.

11 listopada w pięciu wyciągach liny pokonali 200 m ściany w stromym lodzie i mikscie, by wyjść na wysokości 6200 m na przełęcz w grani południowej. 12 listopada  Dempster i Norman dotarli śnieżno-lodową granią do wierzchołka Mount Edgar (6618 m) o godz. 14.30. Było to drugie wejście na ten szczyt.


Kyle w górnej partii ściany (fot. Bruce Norman)

Zejście prowadziło granią wejściową, a dalej częściowo ze sztywną asekuracją, a częściowo zjazdami na południowy lodowiec. Cała akcja, licząc od wyjścia z miasteczka Xinxing (2050 m) do powrotu, trwała zaledwie 8 dni.

Janusz Kurczab

Źródła: explorersweb.com

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    MINJA KONKA [2]
    A propos tego newsa o skądinąd świetnym przejściu - mam…

    2-12-2010
    peresada