5 grudnia 2010 19:25

Finał Mistrzostw Polski 2010 w Boulderingu – wyniki

Zanim pojawią się galerie zdjęć i relacja filmowa (mamy nadzieję), kilka słów na szybko o zakończonych przed kilkoma godzinami Mistrzostwach Polski w Boulderingu. Wreszcie doczekaliśmy się Finału MP z prawdziwego zdarzenia. Zresztą trudno sobie wymarzyć lepsze miejsce na zawody rangi mistrzowskiej, niż impreza taka jak Krakowski Festiwal Górski. Po prostu KFG i zawody świetnie się uzupełniają, a korzyści dzielą się równo na pół.


Sobotnie półfinały na krakowskiej Koronie
(fot. Adam Kopta)

Po pierwsze dlatego, że wreszcie mieliśmy pełną i głośną widownię. Taką, jaka na tego typu imprezie być powinna, i która jest zawodnikom po prostu potrzebna, żeby nie powiedzieć niezbędna. Po drugie dlatego, że finał dostarczył naprawdę sporych emocji, co jest od zawsze esencją sportowego widowiska. O dramaturgię zadbali przede wszystkim autorzy finałowych przystawek, trójka Dudek WojtasDźwigoń. Panowie ułożyli wszystko jak należy, czyli na początek było rozgrzewkowo, a potem eliminująco i przez to coraz bardziej dramatycznie.

No i oczywiście słowo o duecie konferansjerów, którzy na zawody w Polsce mają można powiedzieć „wyłączność”. Rafał Nowak i Andrzej Mecherzyński-Wiktor (notabene Mechanior minął się z finałem o włos, zajmując ósme miejsce w sobotnim półfinale) stworzyli jak zawsze intrygujący konferansjerki koktajl. Co tu dużo mówić, panowie konferansjersko stanowią całkiem zgrany duet i dużym plusem jest właśnie to, że mogą (przynajmniej od czasu do czasu) występować na scenie wspólnie.  

Nie można też nie podkreślić wielkiej roli, jaką w organizacji zawodów odegrała KS Korona. Za sprawą sekcji odbyły się sobotnie eliminacje i półfinały, a w niedzielę koroniarska ekipa z Maćkiem Oczko na czele czuwała nad sprawną organizacją imprezy.

Wreszcie to, co najważniejsze, czyli wyniki wielkiego finału. Wśród kobiet pod nieobecność Kingi Ociepki faworytką niedzielnego popołudnia była Agata Wiśniewska, obrończyni tytułu z ubiegłego roku. Agata zawalczyła o złoto bezpośrednio z Oliwką Bechyne-Goś. Właściwie wszystko rozegrało się na ostatnim problemie i mało brakowało, a doszłoby do superfinału. Agata pokazała jednak wielką klasę i ducha walki, topując na czwartej przystawce. W efekcie uzbierała komplet topów, Oliwka o jeden top mniej. Trzy topy zaliczyła również Sylwia Buczek, zaklepując tym samym najniższe podium.  


Agata Wiśniewska (fot. Adam Kokot)

Wśród mężczyzn siła spokoju i świetna technika równa się Aleksander Romanowski. Jako jedyny, podobnie jak Agata wśród kobiet, skończył wszystkie finałowe problemy. Różnice między pozostałymi finalistami były już dużo mniejsze. Aż czterech następnych w rankingu wywalczyło po trzy topy. O miejscach na podium zdecydowała liczba prób, a tu najlepszy był Jakub Jodłowski i zaraz potem Marcin Wszołek.

Komplet wyników:

Kobiety

 1. Agata Wiśniewska (KW Toruń)
 2. Oliwka Bechyne-Goś  (KS Korona Kraków)
 3. Sylwia Buczek (MKS Tarnovia)
 4. Marta Czajkowska (IKA Warszawa)
 5. Anna Drozdowska (KS Korona Kraków)
 6. Klaudia Buczek (MKS Tarnovia)

Mężczyźni

 1. Aleksander Romanowski (KW Warszawa)
 2. Jakub Jodłowski (UKA Warszawa)
 3. Marcin Wszołek (KS Korona Kraków)
 4. Konrad Ociepka (KS Korona Kraków)
 5. Kamil Ferenc (KS Korona Kraków)
 6. Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia)


Najlepsi w MP 2010 (fot. Adam Kokot)

***

Mistrzostwa Polski były jednocześnie finałową edycją Pucharu Polski 2010 w Bouderingu. W trzech pucharowych odsłonach (Tarnów, Zakopane, Kraków) najwięcej punktów zebrał Tomek Oleksy i Kinga Ociepka.  

Najlepsze trójki Pucharu Polski 2010:

 1. Tomasz Oleksy
 2. Jakub Jodłowski
 3. Aleksander Romanowski
 1. Kinga Ociepka
 2. Sylwia Buczek
 3. Agata Wiśniewska

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Finał w boulderingu! [8]
  Tradycja górą! I wśród kobiet i wśród mężczyzn zwyciężyli przedstawiciele…

  5-12-2010
  burlan

  "intrygujący konferansjerki koktajl" [14]
  Rozumiem, że to bardzo, bardzo łagodny eufemizm na określenie tego,…

  6-12-2010
  dabro