16 listopada 2010 14:26

Azjatycki Złoty Czekan 2010

Japońscy wspinacze Yasushi Okada i Katsutaka Yokoyama zostali zwycięzcami piątej edycji nagrody Azjatyckiego Złotego Czekana (Piolet d’Or Asia). Jury pod przewodnictwem Denisa Urubko uznało nową drogę Japończyków I-TO ED+ WI5 M6 2500 m, na południowej ścianie najwyższego szczytu Kanady Mt. Logan (5900 m) za najlepsze przejście ze wszystkich nominowanych w tym roku do nagrody.


Południowa ściana Mt. Logan z zaznaczonym przebiegiem drogi I-TO i kolejnymi biwakami japońskiego zespołu (fot. Jack Tackle)

Yasushi i Katsutaka przeszli ścianę w trzydniowej wspinaczce w stylu alpejskim osiągając wschodnią grań, którą wyszli na wschodni wierzchołek Mt. Logan. Zejście ze szczytu, które zajęło im kolejny dzień, wiodło koszmarnie długą 30-kilometrową granią. Ściana ta była wcześniej atakowana bez powodzenia przez wiele zespołów, wliczając w to dwie próby specjalisty od rejonu amerykańskiego wspinacza Jacka Tackle.

To właśnie Tackle, który uważał południową ścianę Mt. Logan za swój ostatni wielki projekt, pomógł Japończykom przekazując im swoje wskazówki i dokumentację fotograficzną, która wydatnie pomogła laureatom nagrody. Japończycy zrewanżowali się Amerykaninowi nazywając drogę I-TO, co może oznaczać nić porozumienia, relację

Katsutaka i Okada są członkami japońskiej grupy Giri-Giri Boys znanej ze swoich znakomitych przejść w górach wysokich. Katsutaka ma na swoim koncie drugie powtórzenie Denali Diamond i łańcuchówkę  Isis Face, Ramp Route i Slovak Direct także na Denali. W 2008 roku był nominowany do nagrody Złotego Czekana. Okada ma na swoim koncie wiele znakomitych przejść, jak Shark’s Fin na Meru Peak i nową drogę na Tengkangpoche.

Oprócz nagrody Azjatyckiego Złotego Czekana na ceremonii w Seulu przyznano też po raz pierwszy nagrodę za całokształt dokonań (Piolet d’Or Asia Achievement Award), którą otrzymał pośmiertnie Tstuneo Hasegawa (zginął w lawinie w 1991 roku) i nagrody w kategorii wspinaczki sportowej: Golden Climbing Shoes dla Ja-in Kim i Silver Shoes dla Hee-yong Park.

Wilan

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum