4 października 2010 11:59

Pierwsze klasyczne przejście Piz dal Nas (8b, 500 m)

Pod koniec sierpnia szwajcarski wspinacz Matthias Trottman ostatecznie sfinalizował swój projekt Piz dal Nas (8b, 500 m) na północnej ścianie Titlis w Szwajcarii. Droga powstała latem 2008 roku dzięki staraniom Trottmana i jego partnerów Thomasa Königa i Daniela Schulze, jednak pozostawała bez klasycznego przejścia. Przysłowiową kropkę nad „i” postawił sam autor drogi, który wraz z Martinem Jaggi przeszedł drogę w całości klasycznie w dniu 26 sierpnia.


Topo drogi (fot. Klaus Kranebitter)

Zmieniając się na prowadzeniu Matthias i Martin przeszli pierwsze osiem wyciągów o alpejskim charakterze osiągając alkowę nazwaną „Hotel Titlis”. Po krótkiej przerwie na kawę Trottman ruszył dalej do góry uklasyczniając z marszu pierwszy crux o trudnościach 8b. Drugie kluczowe miejsce puściło dopiero za trzecią próbą. Ostatni wyciąg oferujący 45° przewieszenie nie mógł już zatrzymać Szwajcarów i przejście drogi stało się faktem.


Matthias Trottman na "Piz dal Nas"
(fot. Klaus Kranebitter)

W 2006 roku Trottman wytyczył 6.4 seconds (8b, 170 m) na Engelberg. Ma też na swoim koncie powtórzenia wielowyciągowych ekstremów, takich jak Silbergeier (8b+, Rätikon, Beat Kammerlander 1993), Hotel Supramonte (8b, 400 m Rolando Larcher i Roberto Vigiani 1998) i Last exit Titlis (8b, 500 m, Titlis, Stefan Glowacz 2004).

Wilan

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum