7 października 2010 12:10

Alpejska Trylogia braci Pou – na koniec “Zahir” 8b+

7 września baskijscy bracia Iker (33) i Eneko (36) Pou sfinalizowali swój wielkościanowy projekt – Alpejską Trylogię. Przypomnijmy, że ambitny plan zakładał pokonanie latem tego roku trzech najtrudniejszych (właściwie jednych z najtrudniejszych) alpejskich wielowyciągówek. Dzieło wieńczy 300-metrowa droga Zahir 8b+ na Wendenstöcke (Bernese Oberland, Szwajcaria). Łatwo nie było, kapryśna szwajcarska pogoda zmieniała się bowiem z dnia na dzień, a sami Baskowie byli ponoć bliscy rezygnacji. Szczęśliwie udało się połączyć w całość osiem wyciągów, z których najtrudniejszy wg braci Pou sięga trudnościami 8b+ (całość: 6c, 8a+, 8b+, 7c, 7a+, 7b, 7b+, 6c).

A propos kluczowych trudności… Drogę Zahir wytyczyli w 2004 roku Szwajcarzy Iwan Wolf i Gunter Habersatter, wyceniając najtrudniejszy odcinek na 8b. Wycenę podnieśli do 8c pięć lat później autorzy pierwszego powtórzenia, Jörg Andreas i Felix Neumärker, którzy przedłużyli kluczowy wyciąg (“nie po to by zmieniać wygląd drogi, ale po to, by każda długość prowadziła do oczywistego no handa”). Baskowie wybrali wersję oryginalną, nie próbując nawet dłuższej wersji ze względu złe warunki (wspomniany no hand był zupełnie mokry).


Iker Pou na “Zahir” 8b+ (fot. Damiano Levati)

Pierwszą częścią trylogii była relatywnie najtrudniejsza, ale i najkrótsza 130-metrowa Solo per vecchi guerrieri (w tłum. Tylko dla starych wojowników) Maurizio Manolo Zanolli na północnej ścianie El Colaz w Dolomitach (Vette Feltrine). Jednak zdaniem Basków najtrudniejszy wyciąg wyceniony przez Manolo na 8c+/9a, oscyluje raczej wokół stopnia 8c. Druga w kolejności była 500-metra Pan Aroma 8c Alexa Hubera, biegnąca przez wielki “Dach Świata” na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo, w Dolomitach.

Zahir 8b+ na filmie:

Brunka

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    WoGu ??? [2]
    Chwila chwila - jeśli ma być Trylogia, to do dwójki…

    7-10-2010
    trz