16 października 2010 20:02

3x Madagaskar – fenomenalny Adam Ondra. Tough Enough, Mora Mora i Bravo les Filles

Po tym, jak trzy lata temu rozpoczął swoją przygodę z wielką ścianą robiąc słynne Silbergeier w Rätikonie, Adam Ondra znów pokazuje bigwall’ową klasę. Jesienią pokonuje na Madagaskarze trzy wybitne linie, w tym robi dwa długo oczekiwane pierwsze przejścia klasyczne. A zaczyna od Tough Enough


"Tough Enough" – topo (fot. Pierre Lesne)

Historia Tough Enough, niesamowitej linii biegnącej wschodnią ścianą Karambony, w masywie Tsaranoro na Madagaskarze, sięga 2005 roku. Wytyczyli ją wówczas niemieccy wspinacze Ari Steinel i Daniel Gebel. Przez pięć lat droga pozostawała bez klasycznego przejścia – klasycznego w całości, bowiem poszczególne wyciągi odhaczali w międzyczasie głównie brytyjscy i francuscy wspinacze. Przez lata Tough Enough robiono na raty, łącznie z modyfikowaniem poszczególnych odcinków, co miało w założeniu atakujących sprawić, by całość stała się bardziej logiczna.

Jako pierwsi w 2007 roku pod ścianą pojawili się François Legrand, Giovanni Quirici, Greg Sobczak i Evrard Wendenbaum.
Liderujący wówczas ekipie Francois Legrand tak pisał o drodze:

Wyciągi są niesamowicie ciężkie. Wyciąg, który opisany jest w topo jako 8a, ma w rzeczywistości 8b+, inny z wyciągów wyceniony na 8b+ ma dwa miejsca, które wydają się być niemożliwe do przejścia stylem klasycznym. Czekamy obecnie na resztę ekipy, żeby podjąć ostateczną decyzję, co do tych dwóch partii drogi. Możemy tę część przehaczyć (A0) lub spróbować znaleźć inne rozwiązanie, omijające najtrudniejszy fragment.

W rezultacie wspinacze pokonali wówczas jedynie pięć z dziesięciu wyciągów, te najtrudniejsze wciąż pozostawały bez klasycznego przejścia. 

Rok 2008 to z kolei próby Brytyjczyków, Jamesa McCaffie i Dave’a Pickforda, którym udało się uklasycznić trzeci wyciąg 8b po ułamaniu kluczowego chwytu. W tym samym roku próbę klasycznego przejścia całości podjęli Francuzi Stéphanie Bodet, Sylvain Millet, Laurent Triay i Arnaud Petit. Petit przeszedł wówczas trikowy wyciąg nr 7 wyceniony na 8b, natomiast Millet 40-metrowy pionowy odcinek nr 8 w trudnościach 8b+ (pierwotnie ósmy wyciąg Chameleon wyceniany był na 8c, Laurent Triay wymyślił jednak łatwiejszy wariant obchodzący trudności z lewej strony). Do zrobienia pozostawał jeszcze wyciąg nr 9 nazwany Geco, jak się później okaże to właśnie o nim będzie się mówiło najgłośniej i najwięcej.

Swoją sławę Gecko zawdzięcza nie tylko swojej klasie, w tym długości. Nie bez przyczyny „50 metrów wspinania w płycie, w sumie około 130 ruchów” Arnaud Petit, do którego należy pierwsze przejście z września 2008 roku, określił jako najbardziej wymagający, przynajmniej mentalnie, odcinek na całej drodze. Tak naprawdę głośno o Gecko zrobiło się jednak po fenomenalnym przejściu w stylu Flash(!), jakie zrobił tuż po Francuzie jego rodak Yann Ghesquiers.


Arnaud Petit na wyciągu nr 9 "Gecko" (fot. Pierre Lesne)

Minęły dwa lata, droga wciąż pozostawała bez pełnego klasycznego przejścia. I oto pod koniec września pod ścianą pojawił się 17-latek z Czech. Nie tylko przeszedł klasycznie całą linię w ciągu jednego dnia, ale pokonał również ósmy wyciąg w oryginalnej formie wycenianej na 8c. Ba, zdążył jeszcze wspiąć się na dwa inne klasyki.

Pierwszy z nich to Bravo les Filles (600 m, 8b), droga wytyczona w 1999 roku przez kobiecy zespół Lynn Hill, Beth Rodden, Nancy Faegan i Kath Pike, a poprowadzona w całości klasycznie pięć lat później przez braci Ikera i Eneko Pou. Mniej więcej w połowie  października Ondra dodał jeszcze pierwsze klasyczne przejście 700-metrowej Mora Mora, powstałej w 1999 roku za sprawą Francisco Blanco i Toti Valesa. Najtrudniejszy z 12 wyciągów oscyluje wg Adama wokół 8c. Aż strach pomyśleć, do czego ten 17-latek (zaledwie) jest jeszcze zdolny…

Tough Enough, 350 m, 8b+
Ściana Karambony, masyw Tsaranoro, Madagaskar
Wyciągi: 7b+, 7c+, 8a+, 7c, 8a+, 8a+, 8b+, 8b+ (oryginalnie 8c), 8b+, 8b

***

Trailer filmu Tough Enough w reż. Laurenta Triay:

Brunka

Źródła: up-climbing.com

Zobacz też:

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Brunka, przebaczam Ci to A0 [7]
    Zawsze możemy na Ciebie liczyć, w niemalże każdym tekście jakieś…

    16-10-2010
    rocko