1 września 2010 08:01

Zmarł Michał Wayda

30 sierpnia otrzymaliśmy smutną wiadomość – odszedł od nas, po krótkiej i ciężkiej chorobie, kolega i przyjaciel Michał Wayda.

Swoją przygodę ze wspinaniem Michaś – Kaotik, Salami – rozpoczął pod koniec lat 80. w Krakowie, szybko stając się jednym z najlepszych wspinaczy swojego pokolenia. Wielki zapał do treningu, fantastyczne warunki fizyczne oraz niczym nieskrępowany wspinaczkowy entuzjazm czyniły z niego niezwykle utalentowanego wspinacza i kompana.

Michał Wayda na "Wariantach Emila Kaczadze", koniec lat. 80 XX w. (fot. arch. Michał Wayda)

Michał Wayda na „Wariantach Emila Kaczadze”, koniec lat. 80 XX w. (fot. arch. Michał Wayda)

Na swoje konto szybko zapisał wiele klasyków, a po dobrym starcie w zawodach znalazł się w kadrze Polski i reprezentował nas m.in. w zawodach Pucharu Świata w Madonna di Campiglio w 1990 roku.

Michał odcisnął swój ślad również w tatrzańskich annałach, dokonał bowiem wraz Piotrem Dawidowiczem pierwszego klasycznego przejścia Wariantu R. Innym ciekawym osiągnięciem tego zespołu było klasyczne przejście kombinacji Baryły z Wachowiczem.

Michał Wayda na Zegarowej Skale (fot. arch. Michał Wayda)

Michał Wayda na Zegarowej Skale (fot. arch. Michał Wayda)

W podkrakowskich skałach jako pierwszy poprowadził m.in. Jaja Kobyły, Bzykanie oraz Likwidatora w Dolinie Kobylańskiej oraz drogi będącą kwintesencją jego wspinaczkowych predyspozycji, czyli Szwarceneggera i Lewarnicę na Skurwysynie w Tyńcu. Warto również pamiętać, że pomysł na Las Vegas Parano w Jaskini Mamutowej należał właśnie do Michała.

Michał był też jednym z redaktorów i autorów wydawanego drukiem „Brytana”. Wspólnie z Michałem tworzyliśmy pierwszą internetową wersję „Brytana”, czyli obecnego serwisu wspinanie.pl. Michał był autorem pierwszego Brytanowego internetowego newsa: Puchar Świata w Besancon (16.09.1999) i wielu innych.

Pełne emocji życie Michasia obfitowało w wiele wspinaczkowych powrotów, jest nam niezwykle smutno, że nie będzie następnego…

Uroczystości pogrzebowe Michała Waydy odbędą się w sali pożegnań na Cmentarzu Rakowickim w piątek, 3 września o godz. 9.00.

Redakcja
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Zmarł Michał Wayda [73]
    [']

    1-09-2010
    a.d.a.m