31 sierpnia 2010 08:01

Pik Pobiedy – szczyt zdobyty. Polska damska Śnieżna Pantera

W ostatnich dniach informowaliśmy o trudnej sytuacji na Piku Pobiedy zespołu: Aleksandra Dzik, Kuba Hornowski, Krzysztof Starek. Jak wiadomo wszystko skończyło się dla polskiego zespołu pomyślnie. Dziś możemy poinformować i potwierdzić, że cały ten zespół – zanim załamała się pogoda – zdobył główny szczyt Piku Pobiedy 7439 m. Wierzchołek osiągnięto 23 sierpnia o godzinie 12.40.

Tym samym Aleksandra Dzik została pierwszą kobietą z Polski, która zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego i jako druga* Polka otrzymała prawo do tytułu „Śnieżnej Pantery”.

Warto też dodać, że podczas dramatycznych wydarzeń na Piku Pobiedy nasza trójka, pomimo skrajnego wyczerpania, pomagała schodzić w dół dwójce Rosjan. Kilkuosobowa rosyjska grupa, która była dużo gorzej zaaklimatyzowana, straciła w czasie tej akcji 3 osoby (zmarły z wycieńczenia). Wielu z tych, którzy przeżyli nie było w stanie o własnych siłach wsiąść do helikoptera…

Przypomnijmy, że polski zespół dział na Piku Pobiedy w ramach wyprawy Pobieda 2010. Wyprawa wyruszyła z kraju 8 lipca z planem zdobycia szczytów Chan Tengri 6995 m i Piku Pobiedy 7439. W skład ekipy weszli: Krzysztof Starek, Daniel Piskorz, Wojciech Kozub i Jakub Hornowski

23 sierpnia Krzysztof Starek, Aleksadra Dzik i Jakub Hornowski stanęli na szczycie Piku Pobiedy, ale podczas powrotu zostali uwięzieni na cztery dni na wysokości 6900 m. Duże opady śniegu i fatalna pogoda nie pozwalały im się ruszyć w dół i sytuacja stawała się dramatyczna.

28 sierpnia udało im się zejść do obozu 4 znajdującego się na wysokości 6100 metrów.

29 sierpnia podjęto próbę śmigłowcowej akcji ratunkowej, lecz wspinacze byli jeszcze za wysoko. Zrzucono im jedynie butle z gazem i pożywienie.

30 sierpnia udało się zebrać wszystkich wspinaczy z Piku Pobiedy.

Wszyscy są zdrowi, ale Kuba Hornowski ma odmrożenia rąk i stóp drugiego stopnia, a Ola Dzik drobne odmrożenia palców rąk.

Brunka

Źródła: Artur Hajzer (HiMountain), russianclimb.com, Andrzej Sikora

* Pierwszą Polką a zarazem pierwszym Polakiem (!) z tytułem „Śnieżnej Pantery” została w 1989 roku Amalia Kapłoniak z Krakowa, chociaż zdobyła „tylko” 4 siedmiotysięczniki ZSRR.

W latach 1985 a 1989, ze względu na spór graniczny pomiędzy ZSRR a Chinami o Pik Pobiedy, do uzyskania tytułu „Śnieżnej Pantery” wystarczyło wejść na: Pik Komunizmu, Chan Tengri, Pik Lenina i Pik Korżeniewskiej.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Pik Pobiedy [22]
  Gratuluję wejścia, a jeszcze wcześniej udanej akcji ratunkowej na Chanie…

  31-08-2010
  Granat

  a gdzie komentarze? [124]
  Gratulacje sie naleza snieznemu kocurowi, no no

  31-08-2010
  laura palmer

  Pierwsza zdobywczyni Śnieżnej Pantery [8]
  W brytanowym newsie, tak jak na [url=http://russianclimb.com/snowleopard/table.htm]oficjalnej liście zdobywców[/url] Śnieżnej…

  13-09-2010
  McAron