20 sierpnia 2010 12:36

Nina Caprez i 8 wyciągów Ali Baby

Szwajcarka Nina Caprez za kolejny wielkościanowy cel (przygoda Niny z wielką ścianą trwa mniej więcej od roku, o czym za moment) wybrała sobie przepiękną linię biegnącą przewieszoną ścianą Paroi Derobée, niedaleko Aiglun. Ali Baba 8a+ (250 m), bo o niej mowa, wytyczona została przez Philippe Mussato i Bena Peyronnard, a do Mussato należy pierwsze przejście klasyczne.


Szwajcarka na drodze "Ali Baba" (fot. Fred Ripert)

Z ośmioma wyciągami Ali Baby (w tym trzy odcinki 8a+, trzy 8a i dwa 7b+) Caprez zmierzyła się już dwa tygodnie temu, wspólnie z Arnaud Petit i Stefanie Bodet. Notabene Francuz poprowadził wówczas drogę, notując jej trzeci przejście. Szwajcarce sztuka ta udała się 17 sierpnia (asekurował partner Niny, Cédric Lachat).

To zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej wymagająca wspinaczka w mojej krótkiej górskiej karierze. To wielka przyjemność móc się przystawić do takiej drogi – komentuje Nina.


W zbliżeniu (fot. Fred Ripert)

Z górami Nina Caprez zetknęła się na poważnie w ubiegłym roku, kiedy poprowadziła jedną z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych Gorge du Verdon, 150-metrową Ultime Démence 8a+. Natomiast w maju tego roku przeszła z Lachatem wielki sardyński klasyk, 400-metrowy Hotel Supramonte 8b, biegnący ścianą Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu.

Ciekawych pełnej relacji z przejścia Ali Baby odsyłam na stronę www.ninacaprez.ch.

Brunka

Źródła: ninacaprez.ch
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum