20 sierpnia 2010 08:30

Favresse Team na Grenlandii – cz.2

Po wytyczeniu trzech nowych dróg i uporaniu się z awarią silnika łodzi, Ben Ditto, Oliver Favresse, Nico Favresse i Sean Villanueva postanowili kontynuować z pomocą Boba Sheptona eksplorację grenlandzkich fiordów. Kolejny cel zasugerował im znawca tego rejonu, Bob Shepton, który podsunął zespołowi pomysł zrobienia, jak to określił “impossible wall”, czyli wyrastającej wprost z wód fiordu 850 metrowej granitowej Seagull’s Wall. Shepton obserwował tą ścianę od 12 lat, ale nie spotkał przez ten czas wystarczająco dobrego zespołu, który mógłby się z nią zmierzyć.


Seagull’s Wall z wrysowaną linią drogi "The Devil’s Brew" i miejscem założenia obozów w ścianie (fot. arch. Favresse)

Zespół rozpoczął wspinaczkę stromą, granitową ścianą wprost z pokładu łodzi. W ścianie spędził następne 11 dni, od 12 do 22 lipca. Każdy wyciąg na ścianie oferował piękne, ciągowe i wymagające wspinanie. Bardzo dobrej jakości granit musiał być w wielu miejscach czyszczony z porastającej w ścianie roślinności (poza miejscami, w których była ona czynnie wykorzystywana do wspinaczki). Inną osobliwością ściany utrudniającą wspinaczkę była “czarna dziura”, czyli coś w rodzaju wywierzyska w ścianie, z którego lała się woda. Wszystkie wyciągi zostały pokonane klasycznie (pod warunkiem, że łapanie się trawy uznamy jeszcze za klasykę). Łącznie w ścianie zostały założone trzy obozy. Nie pozostawiono po sobie żadnego żelastwa ani innego sprzętu, a cały szpej został zniesiony na plecach.


Wspinaczka na "The Devil’s Brew" (fot. arch. Favresse)

Nazwa drogi The Devil’s Brew nawiązuje do alkoholowego prezentu dla zespołu od Sheptona czyli whisky, której kolor do złudzenia przypominał wodę lejącą się na portaledż z “czarnej dziury”. Zespół co prawda nie ujawnił na razie wyceny drogi, ale jego członkowie stwierdzili, że była to największa wspinaczkowa przygoda w ich dotychczasowej górskiej karierze.

Wilan

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum