19 sierpnia 2010 11:02

Enzo Oddo pokonuje słynne Realization 9a+ (już z trudniejszym startem)

Od kilu lat Enzo Oddo (lat 15) uchodzi z cudowne dziecko francuskiego wspinania. Od teraz Francuzi będą zapewne nazywać go swoją największą gwiazdą (gwiazdą młodego pokolenia). Powód? 15 sierpnia Francuz pokonał wielki klasyk Céüse – Realization 9a+ (bądź jak kto woli Biographie*).

Co istotne jednak, w lipcu tego roku słynna linia sektora Biographie uległa “deformacji”. A mianowicie jeden ze słoweńskich wspinaczy urwał kluczowy chwyt na starcie, w efekcie czego początkowy boulder nie ma już 7C, ale około 8A. 15-latek przeszedł drogę w nowej wersji. Wyceny nie zmienił, faktem jednak pozostaje, że od teraz Realization to zupełnie nowa jakość… Ciekawe zatem, co powiedzą kolejni…


Enzo Oddo na “Realization” (fot. Pierre Délas)

Realization jest pierwszą 9a+ w dorobku Enzo Oddo. Przełomowy dla młodziutkiego Francuza był rok 2009, kiedy rozpoczął swoją przygodę z cyfrą 9a. Pokonał wtedy aż pięć linii w takich trudnościach, za co nominowany został w tym roku do nagrody Salewa Rock Award [news].

“Dziewiątki a” Enzo Oddo:

 • San Ku Kai 9a,Entraygues
 • Punt-X 9a (9a/a+), Gorges du Loup
 • Abysse 9a, Gorges du Loup
 • Inga 9a, Gorges du Loup
 • ChocoLocco, Carros

*Realization to oczywiście dzieło Chrisa Sharmy z 2001 roku. Linia powstała z przedłużenia Biographie 8c+ (i tak Francuzi nazywają się również dłuższą wersję), pomysłu Jean’a-Christophe Lafaille (1989 rok). Pierwsze przejście Biographie 8c+ należy do Francuza Arnaud Petit.

Brunka

Źródła: kairn.com
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Graty... :) [2]
  Akurat jestem teraz w Ceuse i miałem przyjemność przez parę…

  19-08-2010
  warmaster