5 sierpnia 2010 19:41

Dani Andrada wielowyciągowo – Zaratustra 8a/a+

Daniego Andradę znają wszyscy, ale głównie od strony ekstremalnych, krótkich dróg sportowych. Tymczasem Hiszpan świetnie radzi sobie również w wielkiej ścianie. Ostatnio odwiedził dolinę Ordesa w Pirenejach, gdzie zmierzył się z 400 metrami i 13 wyciągami klasyka rejonu – Zaratustra 8a/a+. Co istotne, udało mu się pokonać całość w stylu OS.


Filar Cotatuero, którym biegnie "Zaratustra"
(fot. arch. D. Andrada)

Pierwszy raz biegnącą filarem Cotatuero Zaratustrę pokonali hakowo w 1979 roku Fredi Parera i Antonio Picazo. Jednak dopiero trzy lata temu linię udało się uklasycznić zespołowi Mikel Zabalza i Manu Córdova. Wybrali oni jednak wariant omijający kluczową część pasażu, prowadzącą przez duży, horyzontalny dach. Sztuka ta udała się Baskom, braciom Ikerowi i Eneko Pou oraz Josune Bereziartu i Rikarowi Otegi.

Zaratustra wbrew pozorom nie jest pierwszą drogą wielowyciągową tej klasy w dorobku Daniego. Hiszpan ma za sobą między innymi przejście słynnego Holetu Supramonte na Sardynii. No i chodzą słuchy, że Andrada ma swój mega projekt w Verdon, którego trudności sięgać mogą nawet 9a…   

Zaratustra
Filar Cotatuero
, Dolina Ordesa (Pireneje, Hiszpania)
Trudność: 8a/a+
Długość:
400 metrów
Wyciągi:
L1: V+, L2: 6b, L3: 6c, L4: 8a, L5: 6a+, L7. V+, L8: 6a+, L9: 6a+, L10: V, L11: 7a+/7b, L12: 6c+, L13: IV.

Brunka

Źródła: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ordesa [4]
    W marcu rozmawiałem z Hiszpanami o tej ścianie i wyrażali…

    5-08-2010
    andrzej