Test wspinanie.pl (prezentacja) – przyrządy asekuracyjne z automatyczną blokadą
wspinanie.pl na swój testowy warsztat wzięło, cieszące się dużą popularnością przyrządy asekuracyjne z automatyczną blokadą. Wygodne w użyciu, zwłaszcza przy asekuracji na wędkę, stanowią wyposażenie bardzo wielu skałkowych wspinaczy. Postanowiliśmy się im przyglądnąć i wybrać zwycięzcę. Poniżej prezentacja urządzeń, które biorą udział teście. Wyniki testu zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.
Przyrządy biorące udział w teście
Przy okazji testu i tej prezentacji zapraszamy również do wypełnienia ankiety, z której wnioski ogłosimy przy publikacji wyników testu. Wśród osób, które wypełnią ankietę zostanie rozlosowany przyrząd-zwycięzca naszego testu.
Do testów wybraliśmy przyrządy, których mechanizm działania opiera się na tej samej zasadzie. Podstawowym elementem tych przyrządów jest krzywka, która po szarpnięciu dociska linę blokując ją.
Krzywka w GriGri, najpopularniejszym przyrządzie z automatyczną blokadą
Dzięki takiej konstrukcji istotnie zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego wypuszczenia liny przez asekuranta oraz poparzenia rąk przez szybko przesuwającą się linę. Większość z użytkowników tego typu przyrządów najbardziej docenia komfort jaki oferują przy asekuracji na wędkę lub długotrwałym patentowaniu.
Choć ten typ przyrządu ma wiele zalet, to jednak nie jest również pozbawiony wad. Przede wszystkim znajduje zastosowanie wyłącznie do asekuracji z lin pojedynczych o określonych średnicach. Zjazd z jego użyciem wymaga pewnej wprawy, a w dodatku są one stosunkowo ciężkie i drogie. Jednak najpoważniejszą wadą jest brak możliwości dynamicznej asekuracji, a co za tym idzie bardzo duże siły hamowania. Na drogach sportowych wyposażonych w mocne punkty asekuracyjne (np. ringi, spity) może to być zaletą, natomiast podczas wspinaczki na własnej asekuracji oraz w górach używanie przyrządów samoblokujących zdecydowanie nie jest zalecane. Ponadto każdy z tych przyrządów wymaga dość dokładnego przestudiowania instrukcji. Choć sposób ich działania jest dość podobny, to jednak w obsłudze trochę się różnią.
Choć ta kategoria przyrządów asekuracyjnych ma w nazwie "automatyczną blokadę", to nie zwalnia Nas z przestrzegania podstawowych zasad asekuracji: należy być czujnym
i uważnym, zawsze trzymać wolny koniec liny.
Na polskim rynku oferowane są cztery przyrządy tego typu:
W naszym teście wystąpią trzy z nich, ponieważ polski dystrybutor Edelrida nie był zainteresowany udziałem w teście. Oto ich prezentacja:
Chinch
|
|
GriGri
|
|
Sum
|
|
|
Zapraszamy do udziału w ankiecie.
Patrz też:
- Przyrządy asekuracyjne z automatyczną blokadą – wyniki testu wspinanie.pl
- Test wspinanie.pl (prezentacja) – przyrządy asekuracyjne z automatyczną blokadą
Wojciech Słowakiewicz
czy to wszystkie? [64]
tylko 4? A co z CLICK- UP CT?? Jest nowy…
Marines