4 lipca 2010 17:53

Pan Aroma Alexa Hubera powtórzona – Hansjörg Auer

W lipcu 2007 roku Alexander Huber pokonał klasycznie linię biegnącą przez wielki dach („Dach Świata”) na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo w Dolomitach. Niemiec odhaczył drogę o trudnościach A3 wytyczoną w 1968 roku przez Szwajcarów Gerda Baura oraz braci Waltera i Ericha Rudolphów. Powstała Pan Aroma, niezwykle eksponowana, bardzo oszczędnie obita droga, z kluczowymi odcinkami sięgającymi trudnościami 8b+ (60 metrów, 7 przelotów) i 8c (20 metrów, 4 przeloty).


Alex Huber na „Dachu Świata” (fot. Michael Meisl)

30 czerwca „Dach Świata” przeszedł jako drugi Austriak Hansjörg Auer (autor między innymi niesamowitego przejścia free solo słynnej Drogi przez Rybę IX- na południowej ścianie Marmolady, 2007 rok, news) w zespole z debiutującą w górach mistrzynią boulderingu Barbarą Zangerl. Na zapatentowanie całości Auer potrzebował trzech dni, rozłożonych na dwa tygodnie. Pan Aroma składa się z dziewięciu wyciągów o trudnościach: 7b, 6c, 6a+, 6c+, 7a+, 8b+, 8c, 6c, 6c+, wyjście drogą Cassina.

Austriak o drodze:

To naprawdę niesamowita linia, wspinając się przybierasz trudne do wyobrażenia pozycje. Zanim osiągnie się kluczowy wyciąg w dachu, trzeba najpierw pokonać pompujący wyciąg 8b+. Sam dach jest przeciwieństwem poprzedniej długości – to krótka i siłowa wspinaczka. Połączenie tych dwóch wyciągów jest naprawdę trudne. Udało mi się poprowadzić całą drogę w pierwszej próboe czwartego dnia (…)


Hansjörg Auer, autor pierwszego powtórzenia „Pan Aroma”
(fot. arch. H. Auer)

Brunka

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum