„Korona Himalajów” jednak za rok
Niestety, z wielu względów (finansowych i organizacyjnych) przekładamy, mimo dużego zaawansowania prac, otwarcie rzeźby „Korona Himalajów” na przyszły rok.
Z pewnością ten czas posłuży do lepszej oprawy uroczystości, większy horyzont czasowy sprawi, że wszystko będzie lepiej zorganizowane, łącznie z wykonaniem utworu muzycznego, specjalnie skomponowanego na tę uroczystość.
Oczywiscie w mocy pozostaje apel w sprawie wsparcia tego projektu, popularyzującego sportowy wyczyn Polaków w najwyższych górach świata.
Prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”
Michał Kochańczyk
Środowisko alpinistów z Trójmiasta wraz z Fundacją „Alei Gwiazd Sportu” podjęły się budowy rzeźby umiejscowionej w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie-Cetniewie. Organizatorzy planowali jego otwarcie 7 sierpnia br.
Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie osiągnięć polskiego himalaizmu w postaci rzeźby przedstawiającej w lapidarny sposób najwyższe szczyty świata.
Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne szczyty ośmiotysięczne, umieszczone będą miniatury gwiazd eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.
Budowla będzie składała się z płyt granitowych, przesuniętych względem siebie, ciętych na plastry o grubości 20 cm, ustawionych na sztorc w odstępach co 5 cm. Całość będzie miała wymiary ok. 7x2x4m (dł./szer./wys.).
Projekt pomnika jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego, dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz małżeństwa architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.
Szacowany koszt przedsięwzięcia 150 tysięcy złotych. Organizatorzy apelują o wsparcie tego działania, popularyzującego sportowy wyczyn Polaków w najwyższych górach świata.
Wpłaty: Fundacja „Aleja Gwiazd Sportu”,
ul. Przemysłowa 14, 84-120 Władysławowo,
nr konta 78 1160 2202 0000 0000 5363 4192
z dopiskiem – Korona Himalajów.