26 lipca 2010 13:54

Charlotte Durif rekordowo: 8c OS

Kolejną niespodziankę sprawiła nam Charlotte Durif (zwyciężczyni PŚ w Chamonix sprzed trzech tygodni). Niespodziankę na miarę rekordu w kobiecym wspinaniu. 20-letnia Francuzka pokonała jako pierwsza kobieta na świecie trudności 8c w stylu OS! Szczęśliwa okazała się dla niej Le roi du pétrole w rejonie Pic Saint Loup. Przy okazji, to zarazem jedenasta „ósemka c” w dorobku Charlotte.

Do tej pory Charlotte Durif dzieliła rekord OS równy 8b+ z Baskijką Josune Bereziartu (2006, Hidrofobia w Montsant) i Słowenką Mają Vidmar (2010, Humildes pa casa w Olianie). Francuzka poprowadziła w tym stylu drogę Leon w Les Concluses w 2008 roku. Co prawda Leon widnieje obecnie w wykazie Durif jako 8b, ale za to znajdziemy tam kilka innych linii 8b+ zrobionych bez znajomości, w tym tegoroczne Ultime demence i Basse temperature, obie w Verdon oraz ostatnią (zrobioną niejako przy okazji Le roi du pétrole) – Smails paradis 8b+ w Pic Saint Loup.

Czekamy zatem na kolejny krok w wykonaniu 20-latki. Wyzwaniem pozostaje cały czas kosmiczne RP w wykonaniu Bereziartu na drodze Bimbaluna 9a/a+ w szwajcarskim Saint Loup (2005 rok). Dla porównania, najlepsze RP Durif to 2x autorskie 8c+: The Wall w Combe La Vieille i Pull over w Grotte de Galetas (Verdon).


Francuzka na „Pull over” 8c+, Verdon (fot. chadurif.fr)

Brunka

Źródła: chadurif.fr
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ten rekord powala na kolana !!! [2]
    To przeciez tylko poł stopnia mniej niz rekord hiszpana 8c+…

    26-07-2010
    lennox