Apel w sprawie budowy „Korony Himalajów”

Pragniemy poinformować, że środowisko alpinistów z Trójmiasta wraz z Fundacją „Alei Gwiazd Sportu” podjęły się budowy dynamicznej rzeźby umiejscowionej w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie-Cetniewie.

Ideą przedsięwzięcia jest pokazanie osiągnięć polskiego himalaizmu w postaci rzeźby przedstawiającej w lapidarny  sposób najwyższe szczyty świata.

W tym roku przypada 30 rocznica zimowego zdobycia Mount Everestu – wyczynu otwierającego nową kartę w historii światowego himalaizmu. Czyż nie jest oczywiste, że w ten symboliczny sposób zostaną uczczone największe sukcesy polskiego himalaizmu?


Model „Korony Himalajów”

Na poszczególnych płytach, wyobrażających kolejne  szczyty ośmiotysięczne,  umieszczone będą  miniatury gwiazd eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.

Budowla będzie składała się z płyt granitowych,  przesuniętych względem siebie, ciętych na plastry o  grubości 20 cm,  ustawionych na sztorc w odstępach co 5 cm. Całość będzie miała wymiary ok. 7x2x4m (dł./szer./wys.).


Wizualizacja oświetlenia rzeźby

Projekt pomnika jest wspólnym dziełem profesora  Sławoja Ostrowskiego, dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku  oraz małżeństwa architektów i plastyków  Marzeny i Jacka Bruzdowiczów.


Płyty przeznaczone do budowy rzeźby

Prace koncepcyjne są już zaawansowane i chcielibyśmy 7 sierpnia br.,  podczas odsłonięcia gwiazd siedmiu wybitnych sportowców, dokonać także odsłonięcia rzeźby „Korona Himalajów”.

W tym roku na płycie wyobrażającej Mount Everest chcemy umieścić mosiężne tabliczki-gwiazdy informujące o datach i autorach sportowego wejścia na ten szczyt, tzn. pierwszego polskiego, pierwszego zimowego, nową drogą itd.

W przyszłym roku, przy okazji kolejnej gali w Alei Gwiazd Sportu,  odsłonięte zostaną gwiazdy na płycie będącej wyobrażeniem  K2, w następnym roku na płycie Kandzendzongi i w kolejnych latach na płytach następnych ośmiotysięczników.
Mamy nadzieję, że jesteśmy wyrazicielami potrzeb całego środowiska alpinistycznego.

Chcielibyśmy, aby w przedsięwzięcie to zaangażowało się polskie środowisko alpinistyczne i w tej sprawie apelujemy do członków Klubów zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu i wszystkich osób interesujących się wysokogórską wspinaczką.

Zwracamy się z serdecznym apelem o wsparcie tego działania,  popularyzującego sportowy wyczyn Polaków w najwyższych górach świata. Szacowany koszt przedsięwzięcia 150 tysięcy złotych.

Wpłaty: Fundacja „Aleja Gwiazd Sportu”,
ul. Przemysłowa 14, 84-120 Władysławowo,
nr konta 78 1160 2202 0000 0000 5363 4192
z dopiskiem – Korona Himalajów.

Prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”
Michał Kochańczyk

Prezes Fundacji „Aleja Gwiazd”
Jerzy Szczepankowski

PS Tegoroczna edycja Alei Gwiazd Sportu, podczas której zostanie odsłonięta „Korona Himalajów” szczyci się Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP Pana Bogdana Borusewicza.




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Czterometrowa korona Himalajów [17]
    A będzie można na tym pobulderować?

    8-07-2010
    McAron