9 czerwca 2010 08:01

Pierwsze walijskie E10 – Muy Caliente Tima Emmetta

Tim Emmett, jeden z najlepszych brytyjskich all-rounder’ów uporał sie wreszcie ze swoim projektem na Stennis Ford w Pemborke. Muy Caliente to pierwsza droga w Walii, dla której autor zaproponował wycenę E10.


Tim Emmett na "Muy Caliente" E10 (fot. Simon Wilson)

Drogi w Pembroke to w przeważającej większości wytężające linie z dość dobrą asekuracją. Rejon znany jest z tego, że można tutaj z łatwością podnieść swój poziom OS, nie ryzykując przy tym poważnej kontuzji, jak ma to miejsce w innych brytyjskich ogródkach. Inaczej jednak ma się sprawa z nowym ekstremem Emmetta. Długie run-out’y mogą skutkować nawet 25-metrowym lotem do gleby.

Droga w skali francuskiej miałaby 8b lub 8a/b, a sam crux wyceniony został na około V7.

Ciężko mi powiedzieć, czy jest to faktycznie E10, gdyż do tej pory nie zrobiłem jeszcze żadnej drogi o takiej wycenie. Udało mi się zrobić „Meshuga” i „Chicama” (obie E9) i próbowałem „Divided Years” E8/9, „Parthian Shot” E9, „Alchemine” E9 i „Rhapsody” E11. Myślę, że E10 będzie uczciwą propozycją.

Mniej oficjalnie mówi się, że Emmet mocno zastanawiał się nad tym, czy zaproponować dla tej linii mocne E9 czy słabe E10.

Prace Tima nad drogą możemy zobaczyć w filmie Welsh Connection, który jest reklamówką najlepszych walijskich miejscówek wspinaczkowych.

Z pewnością pojawi się również film z finalnego prowadzenia,  gdyż świadkiem tego wydarzenia był Dave Brown ze studia Bamboo Chicken Films.

Piotr Wyciślik

Źródła: ukclimbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum