24 czerwca 2010 15:34

Pierwsze kobiece przejście Próby Turinga – Kinga Ociepka

23 czerwca Kinga Ociepka (The North Face, AMC, Five Ten), jako pierwsza kobieta w Polsce przeszła Próbę Turinga VI.6+! Droga autorstwa Piotra Kruczka, znajdująca się w Dolinie Będkowskiej na Dupie Słonia, jest jedną z najtrudniejszych technicznie wspinaczek pod Krakowem. Bardzo dalekie sięgnięcia w niektórych miejscach wymagają od niższych wspinaczy akrobatycznego rozciągnięcia i bardzo mocnych palców.

Kinga poświęciła na drogę około 6 dni rozdzielonych różnymi okresami czasu. Nie oglądałem jej wcześniejszych prób, miałem przyjemność być świadkiem jedynie tej decydującej. Kinga oczywiście rozpoczęła wypad w skały od rytualnego marudzenia, które uspokaja ją psychicznie i dodaje wiary we własne siły. Tradycyjnie ponarzekała na zmęczenie, w końcu był to trzeci dzień wspinaczkowy z rzędu, nazwała drogę „masakrycznie” trudną i dorzuciła mobilizujący termin realizacji – „Będzie dobrze, jak do końca wakacji ją zrobię”.


Kinga Ociepka na „Próbie Turinga” (fot. Konrad Ociepka)

Później odprężona i skupiona rozpoczęła wspinaczkę zakończoną przy łańcuchu. Skłamałbym, jeśli powiedziałbym, że obeszło się bez walki. Ostatnim metrom wspinaczki towarzyszyły głośne posapywania Kingi wydobywające się z zaciśniętych ust. Radość z przejścia była proporcjonalna do wysiłku, a Kinga podkreśliła, że jest to najtrudniejsza droga, jaką udało jej się pokonać w Polsce!

Konrad Ociepka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    szacun [9]
    super fajnie, gratulacje dziewczyno:)

    24-06-2010
    Hełmik