Lodowi Wojownicy nie odpuszczają: Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015
Rusza program Polskiego Związku Alpinizmu – „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, którego celem jest nie tylko zdobycie 5 ośmiotysięczników zimą, ale też rozwój polskiego himalaizmu w ogóle.
Piotr Morawski na szczycie Shisha Pangma, 14 stycznia 2005
(fot. Simone Moro)
Dzięki płynącej zewsząd przychylności i zainteresowania (PZA, MSiT, Fundacja Kukuczki, sponsorzy, sami zainteresowani) można dziś powiedzieć, że zgłoszony 15 listopada 2009 do zarządu PZA wniosek zaczyna być realizowany i wdrażany w życie.
Do tej pory zimą zostało zdobytych 9 z 14 ośmiotysięczników, w tym 8 zdobyli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha). Do zdobycia pozostały:
- K2 (8611 m),
- Nanga Parbat (8126 m),
- Gasherbrum I (8068 m),
- Gasherbrum II (8035 m),
- Broad Peak (8047 m).
Ich zdobycie to główny cel programu.
Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu – w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tu warunki są o wiele bardziej surowe niż w Himalajach Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio – 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 120 km/h).
Już zdobycie choćby jednego z pakistańskich ośmiotysięczników byłoby historycznym przełomem w dziejach alpinizmu i himalaizmu.
Program opiera się o poniższe założenia:
- udział w projekcie dodatkowych środków publicznych,
- selekcję szerokiego składu i wieloletnią pracę z wyłonionymi zawodnikami. Szeroki udział w programie przedstawicieli młodego pokolenia.
- budowę wieloletnich, zindywidualizowanych programów treningowych (stałą opieka trenerska),
- regularne unifikacje w Tatrach,
- regularne unifikacje na siedmiotysięcznikach i ośmiotysięcznikach latem,
- organizację jednej zimowej wyprawy rocznie.
Rozciągnięcie programu w czasie stwarza szansę dla „wszystkich rodzajów zawodników” – wyjadaczy i początkujących. Możliwe jest wsparcie finansowe nawet dla wypraw letnich na 8000 i 7000 normalnymi drogami. Więc ktoś kto skończył kurs może przystąpić do programu z założeniem, że wyjedzie w Himalaje z unifikacyjną wyprawą PZA np. za 3 lata. Do tej pory do programu zgłosiło się 25 osób.
Zimą 2010 odbyły się pierwsze unifikacje i wspinaczki tatrzańskie. W Podlesicach odbyło się spotkanie szkoleniowe z zakresu medycyny wysokogórskiej, zastosowania szabel śnieżnych, poręczowania i autoratownictwa.
W połowie maja 2010 wyrusza pierwsza wyprawa unifikacyjna PZA na Nanga Parbat i Gasherbrumy (12 osób), w sierpniu wyjazd na 2 siedmiotysięczniki w Tien Szan (4 osoby), we wrześniu reprezentacja PZA wystartuje w zawodach „The Elbrus Race” (10 osób), a w grudniu ruszy pierwsza wyprawa zimowa – najprawdopodobniej na Broad Peak (8 osób).
Program koordynuje Artur Hajzer (artur.hajzer@pza.org.pl)
Aktualności na stronie: www.pza.org.pl
Wkrótce uruchomienie strony: www.polskihimalaizmzimowy.pl.
Szerzej o programie w najbliższych numerach Taternika i NPM oraz na wspinanie.pl.
Pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki:
- Mount Everest (8848 m) – 17 lutego 1980 r. – Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Narodową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada.
- Manaslu (8156 m) – 12 stycznia 1984 r. – Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski.
- Dhaulagiri (8167 m) – 21 stycznia 1985 r. – Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. Wyprawą Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierował Adam Bilczewski.
- Cho Oyo (8153 m) – 12 lutego 1985 r. – Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Kierownikiem polsko-kanadyjskiej wyprawy był Andrzej Zawada. Trzy dni później tą samą drogą weszli: Zygmunt Heinrich i Jerzy Kukuczka.
- Kangczendzonga – (8598 m) – 11 stycznia 1986 r. – Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka. Kierownikiem wyprawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego był Andrzej Machnik.
- Annapurna (8091 m) – 3 lutego 1987 r. – Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka (kierownik wyprawy).
- Lhotse (8511 m) – 31 grudnia 1988 r. – w noc sylwestrową stanął na szczycie Krzysztof Wielicki. Kierownikiem polsko-belgijsko wyprawy był Andrzej Zawada.
- Shisha Pangma (8027 m) – 15 stycznia 2005 r. – Piotr Morawski i Simone Moro (Włochy). Kierownik wyprawy – Jan Szulc.
- Makalu (8463 m) – 9 lutego 2009 – Simone Moro (Włochy) i Denis Urubko (Kazachstan).
(oprac. Monika Rogozińska, Artur Hajzer)
- Polski Himalaizm Sportowy (PHS): czym jest i zasady rekrutacji
- Quo vadis, polski alpinizmie?
- Laila Peak 2021 – Fundacja Kukuczki zbiera fundusze
- K2 musi poczekać. Nie będzie polskiej zimowej wyprawy w sezonie 2020/21
- Denis Urubko o polskim himalaizmie: „wiele słów, wiele wymówek”
- Zgrupowanie Grupy Młodzieżowej i Polskiego Himalaizmu Zimowego w Dolinie Kieżmarskiej
- Batura (7795 m) celem zimowej wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy
- Fundacja Kukuczki: „Nasze Skały”, dzieci Tomasza Mackiewicza i rodzina Maćka Berbeki – największymi Beneficjentami wpłat 1%
- Koniec wyprawy PHZ na Lhotse. Himalaiści rezygnują ze względu na niebezpieczne warunki
- Icefall dalej broni dostępu do Everestu i Lhotse