16 kwietnia 2010 09:55

Nowa droga na północnej ścianie Cholatse (6440 m)

Rosyjski zespół w składzie Sasza Gukow, Wiktor Kowal i Walery Szamalo wytyczył nową drogę na północnej ścianie Cholatse (6440 m) w rejonie Khumbu w Nepalu.


Północna ściana Cholatse z zaznaczoną nową drogą rosyjskiego zespołu (fot. mountain.ru)

Droga wiedzie stromym skalnym i mikstowym terenem w prawej części 1400-metrowej północnej ściany. W górnej części łączy się z drogą francuskią z 1995 roku, która biegnie śnieżno-lodową rampą przecinającą ukośnie ścianę, i następnie razem z nią po wyjściu ze ściany wyprowadza wschodnią granią na wierzchołek Cholatse.


Wspinaczka w północnej ścianie Cholatse (fot. mountain.ru)

Rosyjski zespół początkowo pięcioosobowy, pokonał połowę drogi na początku marca. Jednak w trakcie wspinaczki, wchodząca w skład zespołu Galina Chibitok poczuła się źle i cały zespół postanowił wycofać się ze ściany do bazy. Galina wraz z jeszcze jednym członkiem zespołu wróciła do domu, a pozostała trójka ponownie weszła w ścianę następnego dnia. Pierwotnie Rosjanie planowali wytyczyć drogę w prawej części ściany, jednak warunki zmusiły ich do zmiany planów i wybrania mikstowej linii bardziej na lewo. W ścianie Rosjanie spędzili cały tydzień osiągając szczyt 20 marca.

Wilan

Źródła: Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum