27 kwietnia 2010 08:01

Annapurna – Korona Himalajów dla Oh Eun-Sun, Piotra Pustelnika. Kinga na siódmym ośmiotysięczniku

Trudna i niebezpieczna Annapurna okazała się łaskawa. Koreanka Oh Eun-Sun została dzisiaj pierwszą zdobywczynią Korony Himalajów. Piotr Pustelnik trzecim Polakiem w „Koronie”. Kinga Baranowska stanęła na swoim siódmym ośmiotysięczniku.


Oh-Eun-Sun – pierwsza kobieta na wszystkich ośmiotysięcznikach (fot. explorersweb.com)

44-letnia Koreanka Oh-Eun-Sun wraz z wejściem na swój czternasty ośmiotysięcznik – Annapurnę (8091 m) – jako pierwsza kobieta zakończyła zdobywanie Korony Himalajów. Koreanka stanęła na szczycie o godz. 15 czasu nepalskiego po 13-godzinnej wspinaczce z obozu IV (7200 m).

Wcześniej od Koreanki, o godz. 13.45 czasu lokalnego wierzchołek Annapurny osiągnęli Piotr Pustelnik i Peter Hamor. Piotr stał się w ten sposób trzecim Polakiem (po Kukuczce i Wielickim) – zdobywcą wszystkich ośmiotysięczników. Trzeba zwrócić uwagę na pewien fenomen wejścia Piotra: powiodła się dopiero jego piąta próba zdobycia tego najgroźniejszego z ośmiotysięczników.


Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik w bazie pod Annapurną
(fot. kingabaranowska.com)

Peter Hamor stanął już drugi raz na wierzchołku Annapurny. On i Juanito Oiarzabal, który też dziś stanął na szczycie, są jedynymi ludźmi, którzy dokonali tego dwukrotnie. Na szczyt weszła również Kinga Baranowska w towarzystwie Rumuna Horii Colibasanu. Kinga zdobyła w ten sposób swój siódmy szczyt ośmiotysięczny. Wszyscy zdobywcy szczęśliwie powrócili do obozu IV.

Janusz Kurczab

Źródła: explorersweb.com, peterhamor.sk, sportonet.pl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Annapurna [35]
    Gratulacje!!!

    27-04-2010
    siwy