11 marca 2010 08:01

Złoty Czekan 2010 – nominowane przejścia

Już po raz osiemnasty we francuskim Chamonix i leżącym po drugiej stronie masywu Mont Blanc włoskim Courmayeur odbędzie się w dniach 7-10 kwietnia 2010 roku ceremonia wręczenia nagród Złotego Czekana (Piolet d’Or)  za najlepsze przejście w górach w 2009 roku.

Z 52 zgłoszonych do nagrody wspinaczek Jury w składzie:  Andrej Stremfelj (Słowenia) – Przewodniczący Jury, Jordi Corominas (Hiszpania), Lindsay Griffin (Wielka Brytania), Anna Piunova (Rosja), Robert Schauer (Austria), Kei Taniguchi (Japonia) wybrało pięć przejść, z których za niecały miesiąc wybrani zostaną autorzy najlepszej wspinaczki ubiegłego roku.

A finałowa piątka przedstawia się w tym roku następująco:

 • Denis Urubko i Borys Dedeszko (Kazachstan) za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m) w Nepalu. Wraz z wejściem na Cho Oyu Urubko został 15 zdobywcą “Korony Himalajów” (dziewiątym, który uczynił to bez tlenu) i zajęło mu to dziewięć lat. Wytyczona w dniach 11-16 maja droga liczy 2600 metrów i została wyceniona na M6, 6b, A2/A3.


Drogi na pd. – wsch. ścianie Cho Oyu: kolor czerwony to planowany przebieg nowej drogi Urubko-Dedeszko. Rzeczywista linia nieco odbiega od planowanej powyżej wys. 7600 m; kolor zielony to polska droga z zimy 1985; kolor niebieski to z kolei droga niemiecko-austriacka A. Furtner i E. Kolbmüller, 1978
(fot. russianclimb.com, topo Janusz Kurczab)

 • Nick Bullock i Andy  Houseman (Wielka Brytania) za pierwsze przejście środkowego filara północnej ściany Chang Himal (6750 m) w Nepalu. Zespołowi wspinaczka zajęła pięć dni (od 29 października do 2 listopada), a techniczna droga o długości 1800 metrów wyceniona została na M6. Linia wspinaczki Brytyjczyków była atakowana bez powodzenia przez silny słoweński zespół w 2007 roku.


Północna ściana Chang Himal (6802 m) z wrysowaną linią wspinaczki zespołu Bullock-Houseman i zaznaczonymi biwakami (fot. DMMclimbing.com)

 • Michaił Michaiłow i Aleksander Ruczkin (Rosja) za pierwsze wejście na Pik 6134 m w masywie Minya Konka (Chiny). Rosjanie w ciągu pięciu kwietniowych dni wspięli się wybitnym 1100 metrowym skalnym filarem. Ich droga Carte Blanche to kombinacja trudnego mikstu w dolnej części, lodowych pasaży do 75°  i zimowo-klasycznej wspinaczki w górnej części filara o trudnościach 6c. Za tą drogę rosyjski zespół zdobył nagrodę Rosyjskiego Złotego Czekana.


Pd.- zach. ściana szczytu Pik 6134 z zaznaczoną drogą wejścia i zejścia (fot. Aleksander Ruczkin)

 • Jed Brown, Kyle Dempster (USA) oraz Bruce Normand (Szkocja) za przejście północnej ściany Xuelian West (6422 m) w chińskim Tien Szaniu. Wytyczona przez nich w dniach od 26 do 30 sierpnia droga The Great White Jade Heist liczy 2650 metrów długości, dodatkowo oprócz skomplikowanego przebiegu oferuje wysokie trudności techniczne sięgające WI5, M6 i skalnych trudności piątego stopnia.


"The Great White Jade Heist" biegnąca zachodnią granią Xuelian Feng z zaznaczonymi biwakami (fot. Jed Brown)

 • Witalij Gorelik i Gleb Sokołow (Rosja) za wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie Piku Pobieda (7439 m) w Kirgiskiej części gór Tien Szan. Wytyczona w alpejskim stylu licząca 2400 metrów droga zajęła Rosjanom siedem i pół dnia plus półtora dnia zejścia (od 20 do 20 sierpnia). Warto dodać, że droga o alpejskiej wycenie ED jest narażona na niebezpieczeństwa obiektywne i została wytyczona w bardzo złych warunkach atmosferycznych.


Linia drogi zespołu Gorelik-Sokołow (z zaznaczonymi biwakami) na pn. ścianie Piku Pobiedy (fot. bask.ru)

Podobnie jak w ubiegłym roku, także w tej edycji nagrody zostanie przyznana nagroda Złotego Czekana za całokształt dokonań górskich (w ubiegłym roku jako pierwszy otrzymał ją Walter Bonatti). W tym roku nagroda trafi do rąk Reinholda Messnera. Tyrolczyk znany jest w świecie przede wszystkim jako pierwszy człowiek, który wszedł na wszystkie ośmiotysięczne szczyty. Nie można jednak zapominać o tym, co stało u podstaw jego późniejszych sukcesów w Himalajach i Karakorum, a mianowicie o wspaniałej karcie, jaką zapisał w historii wspinania w Alpach.


Reinhold Messner (fot. Pascal Tournaire)

Wilan

Źródła: pioletsdor.org
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Zloty Czekan 2010 a sprawa polska [30]
  Jaka jest Wasza opinia na temat tych nominacji w kontekście…

  11-03-2010
  cheo