14 marca 2010 18:51

Pierwsza 9b dla Adama Ondry – Golpe de estado

No i doczekaliśmy się wreszcie pierwszej 9b w wykonaniu Adama Ondry. Wreszcie, bo przyznajmy, obrazek Czecha odhaczającego co tydzień kolejne 9a stawał się już dla nas – obserwatorów wspinaczkowej sceny – nieco nużący.


Adam na "Golpe de estado" 9b, Siurana (fot. Vojtech Vrzba) –
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Realna szansa na poprowadzenie premierowej „dziewiątki b” przez 17-latka pojawiła się w lutym tego roku. Adam przyjechał wówczas do Siurany i zaczął intensywne, bardzo zaawansowane próby na miejscowym ekstremie Chrisa Sharmy Golpe de estado (do sukcesu brakowało mu wówczas naprawdę niewiele). Równolegle przystawiał się również do piekielnie palczastej Demencia Senil 9a+ Sharmy w Margalefie. Okazało się, że nawet dla świetnie dysponowanego Czecha taka porcja ekstremalnego, bolesnego wspinania to trochę za dużo. W efekcie skończyło się na kontuzji palca i przedramienia. Decyzja – powrót do domu.

Po kilku tygodniach Adam decyduje się wrócić do Siurany po drogę, która była już prawie jego. W międzyczasie zdąży jeszcze wygrać zawody CupOFF Prague 2010 i poprowadzić, już w Siuranie, linię A Muerte 9a Richarda Simpsona. Potem jest już tylko Golpe de estado, co oznacza dziesięć dni prób, każdego dnia po trzy przystawki i w konsekwencji pierwsze powtórzenie.


Czech na "Golpe de estado" (fot. Vojtech Vrzba) –
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Golpe de estado (sektor El Pati) to autorska linia Chrisa Sharmy z grudnia 2008 roku [news]. Droga jest wyprostowaniem od dołu Estado Critico 9a Ramóna Juliana Puigblanque z 2004 roku. Siłowy start, który Amerykanin dodał do drogi Ramoneta sięga trudnościami 9a/9a+. Co istotne, pierwotnie przy Estado Critico widniała cyferka 8c+. Po urwaniu chwytu trudności wzrosły do 9a. I w takiej właśnie formie całość poprowadził Adam Ondra, stąd jego opinia po przejściu Golpe de estado – „trudne 9b” (Amerykanin przeszedł całość jeszcze w starej wersji).    

Do tej pory najtrudniejsze sportowe linie poprowadzone przez Czecha:

 • Marina Superstar 9a+/b (pierwsze przejście), Domusnovas /Sardynia, 2009 rok [news]
 • Corona 11+ (9a+), Frankenjura/Niemcy, 2009 rok [news]
 • Papichulo 9a+, Oliana/Hiszpania, 2009 rok [news]
 • Open Air 9a+, Schleier Wasserfall/Austria, 2008 rok [news]
 • La Rambla extension 9a+, Siurana/Hiszpania, 2008 rok [news]

Brunka

Źródła: czechclimbing.com
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Ondra na 9b [17]

  13-03-2010
  Micaj