2 marca 2010 10:24

Nowa droga na Los Gemelos w Patagonii

Ian Nicholson i Graham Zimmerman wytyczyli na wschodniej ścianie Los Gemelos w masywie Torres del Paine (Patagonia) nową drogę The Slash (IV+ 5.10b A2). Ich przejście jest prawdopodobnie dopiero trzecim wejściem na ten szczyt. Wytyczona przez nich linia biegnie ukośnie przez dolny z bliźniaczych szczytów, po czym osiąga południowo-wschodnią grań wyższego i wyprowadza nią na jego wierzchołek.


Los Gemelos w masywie Torres del Paine. Zieloną linią zaznaczono przebieg "The Slash", niebieską "Audios Ayer" Marka Matthewsa
i Dave’a Turnera z 2009 roku (fot. Ian Nicholson)

Wspinaczkę rozpoczęli 25 stycznia po szalejącej w nocy burzy śnieżnej. W ścianę weszli o 14.30. Linia ich drogi licząca 400 metrów (10 wyciągów) pokonana została w większości klasycznie pomimo zalodzenia rys. Wierzchołek osiągnęli krótko po północy, w masywnym opadzie śniegu i szalejącym wietrze. Natychmiast też rozpoczęli zjazdy, zmagając się na stanowiskach zjazdowych z wiatrem dochodzącym do 160 km/h. Do namiotu na lodowcu dotarli po 22 godzinach akcji non-stop.


Graham Zimmerman na ostatnim, 10 wyciągu drogi
(fot. Ian Nicholson)

Los Gemelos (“Bliźniaki”) zostały po raz pierwszy zdobyte w 2009 roku przez zespół Mark Matthews i Dave Turner przez północno-wschodnią grań. Tego samego roku ich droga została powtórzona. Zanim Nicholson i Zimmerman z powodzeniem stanęli jako trzeci zespół na szczycie  Los Gemelos, zaliczyli cztery próby na zachodniej ścianie szczytu La Hoja, ale za każdym razem musieli dać za wygraną z powodu kiepskich warunków lodowych, nie najlepszej jakości skały bądź słabej asekuracji.

Wilan

Źródła: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum