BHP wspinania – sprzęt się starzeje, obyś ty miał na to czas!

Każdemu z nas z trudem przychodzi wyrzucenie sprzętu, który dobrze służył przez lata. Po części z oszczędności, czasem z sentymentu odwlekamy chwilę, gdy nasza ulubiona uprząż, ekspres lub lina wylądują w koszu.

Ale jeżeli nie chcemy skończyć żywota przedwczesną śmiercią oszczędnego wspinacza musimy we właściwym momencie pozbyć się sentymentów oraz węża w kieszeni i odesłać naszych wspinaczkowych przyjaciół na zasłużoną emeryturę.

Z jak olbrzymim ryzykiem związane jest używanie starego sprzętu przekonaliśmy się, gdy w 2006 dotarła wiadomość z Yosemite o śmierci Todda Skinnera. Ten sławny i ogromnie doświadczony wspinacz poleciał kilkaset metrów, gdy podczas zjazdu urwał mu się łącznik w starej uprzęży. Wypadek uświadomił wielu wspinaczom w Yosemite, że mają sprzęt, który może zagrażać ich życiu. Po wypadku w lokalnym sklepie wspinaczkowym zabrakło uprzęży…

Dla niedowiarków publikujemy wynik testu przeprowadzonego w laboratoriach Black Diamonda przez Kolina Powicka na dość intensywnie używanych, kilkuletnich linach wspinaczkowych.


Stanowisko badawcze
(fot. Black Diamond)

Kolin Powick przetestował "stare" liny Black Diamonda, Beala, Sterlinga i Edelweissa. Wyniki porównał z parametrami nowych lin. Poniżej podajemy przykładowe wyniki testu na siłę zrywającą dla liny 9,4 mm:

Test Nowa lina
9.4 mm
Używana lina
9.4 mm środek
Używana lina
9.4 mm końcówki
1. 15.6 kN 9 kN 6 kN*
2. 13.8 kN 9.8 kN 8 kN
3. 7.7 kN

*lina zerwała się nie na węźle, lecz w środku próbki

Oto wnioski z tego testu:

 • Używana lina jest znacząco słabsza na końcach, które są najczęściej poddawane obciążeniom. Spadek wytrzymałości używanej liny jest w tym miejscu ponad dwukrotny! Ryzyko zerwania takiej liny przy locie o dużym współczynniku odpadnięcia (nad stanowiskiem lub przy pierwszym przelocie) jest ogromne. Ponadto zerwanie takiej liny następowało często poza strefą węzła, który osłabia linę 25-30%. Oznacza to, że przy mniej korzystnej konfiguracji taka lina może być jeszcze słabsza.
 • Używana lina jest także o wiele słabsza od nowej również na odcinkach, na które bardzo rzadko działają duże obciążenia, czyli w środku. Oznacza to, że nawet jeżeli nie latamy na naszej linie, to i tak z wiekiem jest ona coraz słabsza.

A zatem uważajmy na postrzępione, podarte, puchnące i stare liny. Uważajmy także na stare taśmy, ekspresy i uprzęże – dla nich czas jest również nieubłagany.

Sprzęt się starzeje,
obyś ty miał na to czas…

Mysza

PS Po krótkiej, ale wnikliwej inspekcji mojego sprzętu skróciłem o 3 metry linę asekuracyjną. Bolało, ale strzeżonego…
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Stare statyki na ścianach [23]
  Ten tekst warto by wbić do czerepów opiekunom niektórych ścianek,…

  30-03-2010
  Starosta