4 lutego 2010 16:16

Pierwsze WI10 na świecie?

Kilka lat temu Will Gadd zobaczył fotografię niesamowitej jaskini, znajdującej się za wodospadem Helmcken w Wells Grey Provincial Park w Brytyjskiej Kolumbii (Kanada). Jednak patrząc na zdjęcie nie wierzył, że jaskinia po pierwsze może być tak wysoka (130 m) a po drugie, że na jej wywieszającej się pod kątem 45° ścianie może ukształtować się lód.

Tymczasem w zeszłym tygodniu to, co wydawało się niemożliwe, Will zobaczył na żywo. Cały sufit jaskini był oblepiony rożnej wielkości bąbelkami lodu. Jak wspomina na swoim blogu: były to najbardziej obłąkane formacje lodowe, jakie kiedykolwiek widziałem. Dostępu do dolnej części ściany broniły wielkie sople, z których Will i jego partner Tim Emmett postanowili oczyścić sufit posyłając je z hukiem na dół. Ponadto na samym dole odkryli bardzo cienki lód, na którym nie dałoby się asekurować ze śrub do lodu. Dlatego też postanowili obić tą część drogi.


Start w drogę (fot. Fot. arch. Gadd/Emmett)

Pierwszego dnia osadzili cztery spity, a następnego kolejne osiem. Tak powstała ubezpieczona linia o długości 30 metrów, biegnąca zaledwie 12 metrów na dnem jaskini. Gadd poprowadził tak wyposażoną linię określając ją najfajniejszym lodem, jaki kiedykolwiek widziałem lub wspiąłem się na świecie.


Will Gadd podczas prac nad drogą (fot. arch. Gadd/Emmett)

Ciekawostką jest zaproponowanie przez Gadda i Emmetta dla nazwanej przez nich drogi Spray on wyceny WI10!!! Dotychczas najwyżej wycenione drogi w lodzie ocierały się o stopień WI7+ (m.in. pokonana w styczniu Centercourt w austriackim Gasteinertal). Skok o trzy stopnie w górę z WI7 do WI10 może sugerować, że ta krótka droga (w dodatku ubezpieczona spitami) wyznacza nowy poziom we własnej kategorii. Jak mówi Gadd:

To było piekielnie trudne, trudniejsze od wszystkiego, co przeszedłem w lodzie do tej pory. Jedyne, do czego mogę to porównać to dry-toolowe M10 lub więcej, z tym że tutaj musisz dodatkowo dynamicznie sięgać do kolejnych miejsc, gdzie możesz osadzić dziabkę. WI10 jest najniższym ze stopni, jakie mogłem dać tej drodze z czystym sumieniem.

Wilan

Źródła: Alpinist

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Perełka ;) [6]
    I takie oto perełki powstają kiedy tłumaczy się coś "dosłownie"...…

    4-02-2010
    młody