15 lutego 2010 19:44

Nowa polska droga w Wenezueli – Misterios

Po nieudanych dwóch pierwszych etapach projektu „4 żywioły” – Patagonia i Alaska, Marcinowi Tomaszewskiemu udało się zrealizować punkt trzeci – Wenezuela. Przypomnijmy, że do Wenezueli Marcin wyjechał w połowie stycznia br. wspólnie z Jarkiem Woćko, Marcinem Szczotką i Wojtkiem Wandzelem, z zamiarem wytyczenia nowej sportowej drogi na ścianie Acopan Tepui (2952 m).


Acopan Tepui – „Misterios” biegnie ścianą z wielkimi okapami
i wyprowadza na sam szczyt (fot. Marcin „Yeti” Tomaszewski)

Efektem dziesięciu dni pracy jest nowość o nazwie Misterios (7c max, 7b oblig., 650 m+150 m łatwego terenu). Droga składa się z 18 wyciągów i oferuje zróżnicowane wspinanie – z jednej strony płytowe skradanie po krawądkach, z drugiej siłowe przechwyty w okapach – w świetnej jakości skale. Linia w większości została wyposażona w stałe stanowiska oraz kotwy na wymagających wyciągach.


W akcji Marcin Szczotka, wyciąg 7a+
(fot. Wojciech Wandzel)

Marcin Tomaszewski:

Ideą naszego przejścia było czyste klasyczne przejście. Wytyczając drogę od dołu nie raz zmuszeni byliśmy korzystać z technik sztucznych ułatwień oraz nawiercania spitów w jej najtrudniejszych pozbawionych naturalnej rzeźby odcinkach.

Pracę nad drogą podzieliliśmy na dwa etapy: pierwszy dotrzeć do półki nad okapami. Drugi z półki (biwak w połowie drogi) dotrzeć na szczyt. Trudności techniczne drogi okazały się bardzo zróżnicowane. Techniczne płyty przedzielały siłowe okapy, w których napotkaliśmy największe trudności  drogi. Najtrudniejszym miejscem okazał się siłowy, kilku ruchowy boulder w okapie, po którym następował kilkunastometrowy wytrzymałościowy trawers po jego krawędzi.


Yeti na kluczowym wyciągu w okapie – 7c
(fot. Wojciech Wandzel)

Dużo więcej o pracy nad drogą, miejscowym kolorycie i galerie zdjęć na stronie: 4 żywioły.

***

Przypomnijmy, że grudniu ubiegłego roku w rejonie działała również ekipa wspinaczy krakowskich, czego efektem jest droga Lapa, Yuka y Kachiri (7c+ max, 7b+ oblig., 300 m, 7 wyciągów), news.

Brunka

Źródła: 4zywioły.net
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Jak tak dalej pójdzie, to w Polsce będzie więcej... [7]
  tepuistes niż taterników :-) Może będzie mi łatwiej wrócić na…

  15-02-2010
  biedruń

  łojant: Re: RIP
  Tak !...

  Krzysztof89: Re: RIP
  burlan napisał: Czyżby Eugeniusz Głazunow?...

  łojant: Re: RIP
  Nie ciebie...