4 stycznia 2010 17:39

"The Big Island" Vincenta Pochona w Fontainebleau

Kolejnego, trzeciego, powtórzenia doczekał się ekstrem Dave’a Grahama The Island 8C w Fontainebleau [news]. Po Nalle Hukkataivalu [news] i Samie Edwardsie [news] sztuki tej dokonał lokalny wspinacz Vincent Pochon. Francuz nie tylko powtórzył boulder ale dodał do niego dodatkowe dwa przechwyty. Dzięki czemu otrzymaliśmy The Big Island.


Głaz, na którym zlokalizowany jest boulder „The Big Island” 8C
(fot. Jean Claude Valluet/bleau.info)

Dotychczasowi pogromcy przystawki startowali opierając się o znajdujący się pod boulderem głaz, sięgając przy tym do wyższych chwytów. Vincent postanowił poprawić styl przejścia i wystartował na prawo od oryginalnego startu Grahama, aby po dwóch przechwytach połączyć się z „właściwą” linią boulderu. Francuz nie jest pewien czy dodatkowe dwa przechwyty zmieniają i tak wysoką już przecież wycenę, jednak jak przyznaje odbierają trochę sił potrzebnych na resztę, 14-ruchowej, wspinaczki.


Vincent na boulderze „Shark” 8A, Rocklands (fot. David Evrard)

Pochon swoją przygodę z problemem zaczął w zimie 2007 roku i już wtedy w pokonał trudne przechytów powyżej „feralnego” startu jednak o swoich zaawansowanych próbach nie wspominał, ponieważ jak sam wyjaśnia „myślałem, że boulder powinien startować z ziemi”.

Dave Graham na The Island 8C:

Sprocket

Źródła: climbing.com, bleau.info, kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum