22 grudnia 2009 08:01

In Memoriam – Joe Simpson solo na południowej ścianie Mera Peak (6470 m)

Autor i bohater znanej książki „Dotknięcie Pustki”, angielski wspinacz Joe Simpson wytyczył w samotnej wspinaczce nową drogę na południowej ścianie Mera Peak (6470 m) w Nepalu.


"In Memoriam" biegnie prawą krawędzią na tle nieba
za ogromnym serakiem (fot. Joe Simpson)

Południowo-zachodnia ściana Mera Peak obfituje w liczne pola lodowe i bariery seraków, co czyni ją bardzo niebezpieczną. Mimo to w marcu 1986 roku angielski zespół Mal Duff i Ian Tattersall wspięli się lewą częścią ściany przez południowo-zachodni filar. Już samo podejście pod 1400 metrową drogę po niebezpiecznym, pełnym szczelin lodowcu dawało przedsmak tego, co można spotkać w ścianie. Lodowo-mikstowa wspinaczka ze skałą słabej jakości i taką samą asekuracją przełożyło się na ogólną wycenę drogi ED1. Droga wkrótce została powtórzona przez nowozelandzki zespół, jednak przejście to zupełnie nienagłośnione, pozostawało nieznane opinii publicznej. 

Ray Delaney, jeden z członków angielskiej wyprawy z 1986 roku, towarzyszył Simpsonowi ostatniej jesieni do Doliny Sanu. Wspinacze rozstawili bazę na 4700 m u podstawy Mera Peak. Joe wszedł samotnie w ścianę w jej prawej części z zamiarem wytyczenia nowej drogi. Po pokonaniu skalnego żebra biwakował na 5900 m i następnego dnia przeszedł 75 metrową skalną ściankę o trudnościach IV-V, która doprowadziła go do odstrzelonego, bardzo niestabilnego seraka. Simpson obszedł go z lewej strony i kilkoma zjazdami w kruchej skale dostał się do żlebu.

Żleb pomimo tego, że nie przedstawiał trudności technicznych, był zagrożony przez wytapiane po południu kamienie z górnej części ściany. Mimo to Simpson zdecydował się na jego przejście biwakując w szczelinie na 6250 m. Można powiedzieć, że miał tego dnia dużo szczęścia, bowiem gdy dotarł do strefy – jego zdaniem już bezpiecznej od ostrzału kamieni –  jeden z nich wielkości piłki nożnej minął jego głowę o niecały metr. Następnego dnia po pokonaniu kilku przerażających szczelin, górnego pola lodowego i krótkiego odcinka skalnego o trudnościach IV osiągnął wierzchołek Mera Peak.

Dla upamiętnienia swoich przyjaciół Duff’a i Tattersall’a Simpson nazwał swoją drogę In Memoriam. Techniczne trudności drogi wycenił na D+, jednak biorąc pod uwagę obiektywne zagrożenia występujące w ścianie uważa, że wycena TD+/ED1 byłaby bardziej na miejscu.

Wilan

Źródła: thebmc.co.uk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum