20 grudnia 2009 17:07

9b po raz trzeci dla Chrisa Sharmy – Neanderthal

Mega projekt w Santa Linya o nazwie Neanderthal ma wreszcie pierwsze przejście. Wycena autorska 9b, 40 metrów wspinania (niektóre źródła podają 50), w roli głównej Chris Sharma. Amerykanina próbował zresztą “ubiec” Tomáš Mrázek, który przez ostatnie tygodnie patentował drogę. Skończyło się jednak na 120-metrowym trawersie/bulderze w okolicach 9a (w sumie 300 ruchów!).


Chris Sharma na "Neanderthal" 9b (fot. Joe Kinder)

Neanderthal to jeden z dwóch wielkich projektów Sharmy, nad którym pracował z przerwami przez ostatnie dwa lata. Niesamowita linia przecina całą długość jaskini, podobnie zresztą jak Novena Enmienda 9a+. Droga startuje charakterystycznym trawersem i po no-hand reście przechodzi w odcinek prowadzący już centralnie do topu jaskini (spotkamy tu bulderowe partie po małych chwytach, bez restu). Teoretycznie istnieje możliwość wyprostowania drogi czyt. dużo trudniejszy start wprost, co jednak Sharma z uwagi na następujący potem no-hand rest uznał za wariant nie mający większego sensu.


Tak biegnie najtrudniejsza propozycja jaskini Santa Linya

Całkiem możliwe, że już za moment doczekamy się następnej “dziewiątki b”. Na realizację czeka bowiem drugi ekstrem, tym razem kilkunastometrowe, bulderowe First Round, First Minute w Margalef (sektor Laboratory). Ponoć Amerykanin jest już bardzo bardzo blisko… Dodajmy jeszcze, że droga przypomina charakterem sąsiednią Demencia Senil 9a+, którą Sharma otworzył na początku tego roku.

Neanderthal jest trzecią 9b Chrisa Sharmy. Poprzednie dwie powstały w ubiegłym roku, notabene cały czas pozostają bez powtórzenia. We wrześniu 2008 roku w Clark Mountain światło dzienne ujrzała Jumbo Love [news], a w grudniu Golpe de Estado w Siuranie, w sektorze El Pati (wyprostowanie Estado Critico 8c+/9a Ramoneta z 2004 roku, news).

Wkrótce więcej ujęć z Neanderthala dzięki bigupproductions.com.

Brunka

Źródła: deadpointmag.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Neanderthal-prostowanie [2]
    "Teoretycznie istnieje możliwość wyprostowania drogi czyt. start wprost bez no-hand…

    20-12-2009
    Pasztet